Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będzie kościół w Nowych Nieboczowach

Facebook Twitter

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc podjął decyzję o utworzeniu nowej parafii w Nowych Nieboczowach. W odtworzonej wsi ma powstać także kościół. Na tę informację od wielu lat czekali mieszkańcy miejscowości, która zostanie przesiedlona.

To dobra wiadomość – mówi z radością Czesław Burek, wójt Lubomi:

Przede wszystkim to bardzo dobra wiadomość dla nieboczowian, dla których kościół był ostoją, był symbolem walki o przetrwanie, o przeniesienie, o zachowanie tożsamości, wybudowanie nowej wsi. Ksiądz arcybiskup zgodził się na budowę nowego kościoła z odszkodowania za kościół w Nieboczowach oraz z możliwością dopłaty, uzyskania dotacji ze strony Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, bo taka dotacja jest przewidziana na mocy planu przesiedleń.

Powstanie jedna wspólna parafia dla mieszkańców Bukowa i Nowych Nieboczów:

Buków jako parafia też jest w trudnej sytuacji, ponieważ Ligota się wyprowadza, czyli 150 ludzi ubędzie w tej parafii. Mając na uwadze sytuację Bukowa i Nieboczów, zaproponowałem połączenie obu tych parafii, żeby w Nieboczowach nie budować plebanii, tylko kościół. Plebania jest już w Bukowie.

Pomysł zaakceptował arcybiskup Skworc. To najlepsze rozwiązanie – dodaje wójt Burek:

To jest pewna oszczędność kosztów, a jednocześnie pozwoli zachować tożsamość i jednej i drugiej parafii. Zgodnie z wytycznymi kościół w Nieboczowach ma być mniejszy, 200-250 metrów kwadratowych czyli 3/5 tego, co jest obecnie.

W tej chwili gmina przygotowuje się do spisania umowy na finansowanie budowy obiektów użyteczności publicznej w Nowych Nieboczowach, takich jak remiza, budynek sportowy z kompleksem boisk czy parku. W przyszłości w okolicy kościoła powstanie także cmentarz. Prace powinny potrwać do końca 2016 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2024