Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będzie nowa nitka kolejki linowej w Parku Śląskim. Co wiemy o kultowej „Elce”?

Facebook Twitter

Kilkadziesiąt lat temu kolejka w Parku Śląskim była jedną z większych atrakcji. Przejazd "Elką" zajmował około godziny, w 2006 roku kolejka stanęła, by ruszyć znów w 2013, wówczas przywrócono odcinek od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka. Teraz jest zapowiedź nowego odcinka. We wrześniu tego roku Kolejka Linowa „Elka” świętować będzie swoje 55 urodziny.

mat.prasowe

Park Śląski otrzymał właśnie dokumentację projektową planowanej budowy nowego odcinka Kolejki Linowej „Elka”. W środę (27.04.) ogłoszono przetarg, w którym zostanie wybrany wykonawca tej inwestycji. Zgodnie z założeniami pierwsi turyści mają skorzystać z „Elki” w nowym wydaniu już za rok!

fot.RafalZdunczyk/ mat.prasowe

Odcinek od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego będzie mierzył 1840 metrów. Ogromnym atutem będzie to, iż przejazd nastąpi tuż nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. To okazja, by zwiedzający mogli zobaczyć mieszkające tu zwierzęta z perspektywy nawet raptem kilku metrów nad ziemią. W najniższym punkcie będzie to tylko 8 metrów, w najwyższym prawie 20!

To jedna z kluczowych inwestycji w Parku Śląskim, która zostanie zrealizowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

– podkreśla Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Kolejka Linowa „Elka” jest naszą wizytówką, nigdzie indziej w całym kraju nie ma takiej atrakcji. Tylko w ubiegłym roku przewiozła aż 200 tys. osób. Uruchomienie drugiej trasy jej przebiegu sprawi, że jeszcze więcej osób będzie chciało z niej skorzystać, do czego już teraz serdecznie zachęcam.

Nową trasę ma obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. Co godzinę kolejka przewiezie nawet 900 osób.
We wrześniu tego roku Kolejka Linowa „Elka” świętować będzie swoje 55 urodziny. Nowa inwestycja z pewnością zapewni długowieczność.

fot.RafalZdunczyk/ mat.prasowe

ELKA w liczbach:

Dawniej trasa „Elki” liczyła trzy odcinki, tworzące trójkąt. Przejazd trasą „Elki”, o długości sześciu kilometrów, zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005. W kwietniu 2006 roku po raz pierwszy nie uruchomiono Elki. Powodem był zły stan techniczny. Przerwa w działaniu kolejki linowej trwała od 2006 do 2013 roku.

Po remoncie uruchomiono jeden odcinek trasy kolejki od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej. Do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Wycieczka w obie strony trwa natomiast średnio 40 minut. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21,5 metra.

mat.prasowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj