Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będzie nowy most na Odrze w regionie

Facebook Twitter

We wtorek (22.05.) premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia rządowego programu "Mosty dla regionów". W jego ramach mają powstać 22 mosty na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy czy Warcie. Ma to usprawnić komunikację w regionach i przyczynić się do ich rozwoju gospodarczego oraz turystycznego.

Fot. premier.gov.pl

Jeden z dwóch takich obiektów, których powstanie zapowiedziano na Odrze, ma zostać wybudowany w naszym regionie. Dokładnie pomiędzy gminami Rudnik i Nędza w powiecie raciborskim. Połączy on dwa miasta Racibórz i Kędzierzyn-Koźle.

Łącznie ich wybudowanie ma kosztować 2 miliardy 300 milionów złotych. 20% kwoty na budowę ma przekazać samorząd, reszta będzie pochodziła z mającego powstać jesienią specjalnego funduszu. Czy planowana budowa mostu na Odrze zastąpi prom w Ciechowicach?

Wiele wskazuje na to, że tak. O budowę mostu w tym miejscu od wielu lat zabiegali samorządowcy z raciborszczyzny. Most w tym miejscu stał już przed II wojną światową, ale wysadzili go w powietrze Niemcy i od ponad 70 lat nikt nie potrafił ponownie go zbudować.

Od kilkudziesięciu lat kursuje tam prom. Koszty jego utrzymania są spore,a efektywność nie zachwyca. Kursowanie promu uzależnione jest od poziomu rzeki Odry, gdy jest za niski lub za wysoki prom nie wypłynie. Poza tym zabrać może na pokład maksymalnie trzy samochody osobowe.

Wiadomość o planowanej budowie mostów zelektryzowała samorządowców. Cały czas nie mamy jednak potwierdzenia, że powstanie on w miejscu działającego promu, ale gorąco na to liczymy powiedział nam Andrzej Chroboczek z zarządu powiatu raciborskiego.

22 nowe mosty na 8 rzekach w kraju mają powstać w ciągu 7 lat.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj