Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będzie przystanek kolejowy Centrum w Wodzisławiu Śląskim?

Facebook Twitter

Chodzi o budowę nowej infrastruktury kolejowej w Wodzisławiu Śląskim. Temat wraca, bo złożony został uzgodniony z PKP PLK wniosek na realizację tej inwestycji. Temat budowy przystanku kolejowego w centrum Wodzisławia, na wysokości galerii handlowej, pojawił się już kilka lat temu.

Potem rozmawiano o tym przy okazji uruchomienia połączeń do Rybnika. Teraz wraca po tym jak zainteresowanie sprawą wyraził Powiat Wodzisławski. Problemem są oczywiście pieniądze. Jeśli uda się pozyskać środki na ten cel, w ciągu najbliższych kilku lat będzie można wybudować dwa perony o długości 150 m, dodatkowy tory i nowy tor odstawczy. Inwestycja pozwoli pasażerom na korzystanie z połączeń kolejowych, zwłaszcza tych o zasięgu lokalnym, w bliskości Starego Miasta, urzędów i wielu szkół. Wraz z przystankiem powstałaby cała infrastruktura towarzysząca, jak miejsca postojowe, miejsca dla osób niepełnosprawnych, chodnik czy oświetlenie.

Władze Wodzisławia Śląskiego pozostają w kontakcie z PLK.

Na jednym z posiedzeń komisji wspólnej rządu i samorządu pojawi się informacja o konsultowaniu przez PLK Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. Wysłano do spółki pismo z wnioskiem o przystąpienie do projektowania przystanku oraz 1,2-kilometrowego odcinka torów. Podtrzymano przy tym deklarację współfinansowania projektowania.

Według samorządowców temat potencjalnej budowy wydaje się całkiem realny. Miasto wraz PKP PLK oraz Starostwem ma szanse pozyskania konkretnych środków na ten cel, co umożliwiłoby rozpoczęcie prac. Według wstępnych szacunków koszt projektu budowlanego mógłby wynieść ok. 2 mln, a budowa torów i peronów ok. 23 mln zł.

Czytaj także:

Podobne tematy


Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/server106088/ftp/radio90/radio90pl/wp-includes/wp-db.php on line 3547

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj