Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Będzie w kościele, ale nie będzie kościelnie”. Piotr Tłustochowicz podczas serii koncertów „Pro memoria – Błogosławiony Ślązak – ks. Jan Macha”

Facebook Twitter

Piotr Tłustochowicz, znany z Rybnika wokalista, pianista i kompozytor, finalista 6.edycji „The Voice of Poland” teraz w roli reżysera. Przez cztery kolejne niedziele października w rybnickich kościołach można wysłuchać przygotowanego przez niego koncertu „Pro memoria - Błogosławiony Ślązak - ks. Jan Macha”

Piotr Tłustochowicz w czasie koncertu w Kamieniu/ fot.facebook.com/swt.rybnik

Pierwszy koncert z serii już się odbył w minioną niedzielę (9.10), kolejne przed nami. Wydarzenie powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturalnego „Słowem w Twarz”. O wydarzeniu mówi nam Karol Szymura, rybnicki radny, zaangażowany w organizację koncertów.

Karol Szymura: Ksiądz Jan Macha to działacz społeczny, ale bardzo charytatywny. Zwłaszcza okresie wojennym, bo pokazywał, że można w czasie wojny działać dla ludzi. To był człowiek młody, bo miał dwadzieścia-kilka lat. To jest jeden z takich Ślązaków, który w swojej takiej prostocie stał się wybitny, ponieważ pomagał ludziom w ciężkiej sytuacji. Był młody, więc akurat pasuje do naszego stowarzyszenia, bo my, jako młodzi ludzie – a wszyscy są w zasadzie do 26 roku życia – staramy się dawać przykład innym młodym i zachęcać ich do aktywnego działania, zwłaszcza w sferze kultury, ale także w sferze obywatelskiej.

Karol Szymura: Piotr Tłustochowicz jest naszym honorowym członkiem stowarzyszenia. Chodzi o to, żeby naszych rybnickich artystów promować jak najwyżej, a z drugiej strony, ci którzy idą dalej – jak pan Piotr Tłustochowicz – promowali naszych nowych, młodych artystów. O to chodzi, żeby nasze miasto tętniło kulturą, wznosiło się, i aby ci ludzie, którzy wychodzą ze szkoły średniej mieli chociażby gdzie zaśpiewać, wyżyć się artystycznie, bo tego nie ma i to jest problem w dzisiejszym Rybniku. Chcemy to odwrócić, aby właśnie ci ludzie chętnie wracali, żeby takie osoby jak Grubson, Piotr Tłustochowicz promowały nowe osoby, które będą osiągać coraz więcej, dzięki czemu my na tej kulturalnej mapie Polski będziemy gdzieś tam trochę wyżej.

fot. rybnik.com.pl

W trakcie koncertów usłyszycie utwory, które są ważne dla każdego Polaka, bez względu na wiek czy poglądy. Utwory, które obalały systemy, budziły nadzieję na lepsze jutro:

Karol Szymura: Rozmawiałem z Piotrem Tłustochowiczem i mówił, ze trochę mało jest tych kościelnych piosenek, więc można się dosyć mocno zaskoczyć, będzie w kościele, ale nie będzie kościelnie. Myślę, że to dla tych wszystkich, którzy mają trochę na bakier i co niedzielę raczej nie chodzą. Myślę, że też będzie to coś dla nich.

fot.facebook.com/swt.rybnik

Kolejny koncert w najbliższą niedzielę (16.10.) w kościele na rybnickich Nowinach.

Harmonogram wydarzeń:

  •  09.10 Kościół Rybnik-Kamień godzina 19.00
  •  16.10 Kościół Rybnik-Nowiny, godzina 15.05
  •  23.10 Kościół Świerklany, godzina 17.00
  •  30.10 Kościół Bazylika, godzina 19:00 (koncert finałowy)

Czytaj także :

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023