Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Będziemy „na fali”. Festiwal Górnej Odry już po raz czwarty [PROGRAM, ZAPOWIEDŹ]

Festiwal Górnej Odry to największa impreza plenerowa w regionie, która odbywa się w kilkunastu miejscach jednocześnie. To koncerty, pokazy, rywalizacja sportowa oraz wydarzenia, które są unikatowe - jak doroczne Pływadła!

Festiwal Górnej Odry

Szacowany czas czytania: 06:55

Festiwal Górnej Odry – to już sprawdzona marka, która przyciąga tłumy

145 tysięcy osób odwiedziło w ubiegłym roku Festiwal Górnej Odry.  W najbliższy weekend czwarta edycja wydarzenia i duża szansa, że frekwencja będzie jeszcze większa, bo miejsc gdzie będzie można się pobawić będzie jeszcze więcej.

Kraina Górnej Odry to nowa marka turystyczna, która została uznana za najlepszy produkt turystyczny. Stała się ona hitem – nie ukrywa Wojciech Dziąbek Dyrektor Departamentu Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach:

Wojciech Dziąbek: Cieszy czwarta edycja, bo to tylko jest potwierdzenie tego, że 5 lat temu, kiedy opracowaliśmy wspólnie z Krainą Górnej Odry – a wtedy jeszcze Subregionem Zachodnim – koncepcję nowej marki, to wtedy snuliśmy plany, że fajnie byłoby, żeby w ogóle powstała marka, nikt nie myślał, że będzie też festiwal. A dzisiaj proszę…po pięciu latach dość, że mamy markę, która jest Polską Marką Turystyczną, czyli zrobiła ogromny progres, przez tak krótki okres czasu, to jeszcze mamy Festiwal Górnej Odry, które dołączył do pozostałych festiwali i bije rekordy frekwencyjności, czyli widać, że zainteresowanie i potrzeba tego typu wydarzenia w tej części województwa jest ogromna.

Wojciech Dziąbek

Tegoroczny festiwal rozpoczyna się w piątek (21.06.) i potrwa do niedzieli (23.06.) Towarzyszyć mu będzie hasło „Na fali”. Festiwal pokazuje ,że rzeka Odra łączy, a nie dzieli mieszkańców i włodarzy miast. Stąd też obecność na nim praktycznie wszystkich samorządowców. Mówi Leszek Bizoń Przewodniczący Zarządu Związku Subregionu Zachodniego, a jednocześnie starosta wodzisławski:

Leszek Bizoń: Co roku więcej atrakcji, lepsza atmosfera, mam nadzieję, że w tym roku będzie jeszcze lepiej, jeszcze więcej. Pogoda zamówiona, także mam nadzieję, że wszyscy, którzy odwiedzą miejsca festiwalowe będą zadowoleni, będą się wspaniale bawić. Ja z tego miejsca już w tej chwili chciałbym bardzo serdecznie w imieniu Zarządu Subregionu podziękować wszystkim organizatorom, gminom, miastom, powiatom i wszystkim tym, którzy włączyli się do organizacji tegorocznego Festiwalu.

Festiwal Górnej Odry także w Pałacu w Baranowicach

W tym roku czekają na nas trzy finały, w piątek w Żorach, w sobotę w Raciborzu oraz w niedziele w Rybniku.
Żory zaprezentują dobrze znany Park Cegielnia, kąpielisko Śmieszek oraz nowe miejsce, będzie to Pałac w Baranowicach – mówi Adrian Lubszczyk Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu:

Adrian Lubszczyk: Finał w Parku Cegielnia i w tym roku w klimacie hip hopowym. To jest klimat, który się nam fantastycznie sprawdził w zeszłym roku. Zaczynamy lokalnymi artystami, czyli pPACHO&TOMCIO, Projekt LARMO, a następnie już gwiazdy Jarecki i Pokahontaz, legenda polskiego hip hopu. Pierwszy raz w Pałacu Baranowice, właśnie tam, Festiwal Górnej Odry – przez dwa dni. W piątek, kiedy organizujemy atrakcje związane z Nocą Świętojańską, tam największą atrakcją bez dwóch zdań będzie koncert zespołu Vołosi. Zespół widowiskowy, fenomenalny i to po prostu trzeba zobaczyć. I także w niedzielę warto zajrzeć do pałacu w Baranowicach, tam od godziny dziewiątej impreza piknikowa „Piknik u baronowej” –  bawimy się w klimatach retro, pokazujemy, jak to kiedyś w pałacu bywało i będziemy mogli poznać gry, zabawy, sporty wiktoriańskie. Myślę, że fantastyczna rozrywka dla tych, którzy jeszcze nie próbowali i tych, którzy już próbowali i chcą do tego wrócić.

Adrian Lubszczyk/ Fot. raciborz.pl

W sobotę najważniejsze wydarzenia festiwalu odbywać się będą w Raciborzu i powiecie raciborskim. Mówi starosta Grzegorz Swoboda i prezydent Jacek Wojciechowicz:

Grzegorz Swoboda: Zapraszamy na finał do Raciborza, w sobotę. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, przebogata oferta jeśli chodzi o Racibórz i powiat raciborski. Zaczynamy w tym pięknym, fantastycznym miejscu, później zapraszamy na dziedziniec Zamku Piastowskiego.

 Jacek Wojciechowicz: Jest moc atrakcji, naprawdę warto przyjść zobaczyć. Szczególnie zapraszam na Pływadła – 25 edycja.

Janusz Wojciechowicz

Grzegorz Swoboda

Jubileuszowe Pływadła

I właśnie Pływadła, czyli 40-kilometrowy spływ rzeką Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla jest jednym, ze znaków firmowych festiwalu. Mówi Bronisław Piróg pomysłodawca kultowych już Pływadeł:

Bronisław Piróg:  I to może być nawet 500-600 ludzi na wodzie. (…) I te wszystkie pomysły, bo to od pływających dywanów  począwszy, od tych najłatwiejszych, bo najprostsze pływadła, to są dwie beczki paleta, wierzba i gruszka, bo wtedy płyną „wczasy pod gruszą”, po te potężne, takie jak w ubiegłym roku były te statki widma czy inne rzeźby  pływające. Ktoś pracuje parę miesięcy, żeby te dwa dni przepłynąć na Odrze. Ale to męska przygoda, a Odra tutaj, tym naszym odcinku, jest półgórska, tak jak Amazonka – co chwilę zmienia swój bieg. Ja płynąłem Odrą w maju, za przewozem była potężna wyspa, teraz już jej nie ma.

Spływ czeka również na uczestników festiwalu w Krzyżanowicach, mówi Ewa Widera z referatu funduszy zewnętrznych i promocji Urzędu Gminy:

Ewa Widera: Piątek – magiczny, nastrojowy, bardzo klimatyczny koncert Joanny Aleksandrowicz. W sobotę międzynarodowy spływ na terenie meandrów, malowniczych. Robimy to wraz z miastem Bohumin, więc też będzie ponad 100 osób, a w niedzielę Międzynarodowy Przegląd Orkiestr Dętych.

Na mapie festiwalu jest również Kuźnia Raciborska. Mówi Roksana Pytlik – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kuźnia Raciborska:

Roksana Pytlik: Niezmiernie się cieszę, że gmina Kuźnia Raciborska jest cząstką tego Festiwalu, że są organizowane u nas różnego rodzaju atrakcje. W sobotę zapraszam do Turza, praktycznie całodniowe wydarzenia, które rozpoczniemy walką strażaków o Puchar Burmistrza gminy Kuźnia Raciborska. Następnie będzie można skorzystać z licznych atrakcji przewidzianych dla dzieci jak i również dla dorosłych. Wieczorem będą występy artystów. Zapraszam również do Rud, na kolejkę wąskotorową, jak i zarówno do Starego Opactwa.

Festiwal Krainy Górnej Odry także w Kornicach gminie Pietrowice Wielkie. Mówi Małgorzata Paletta – Dyrektor Stacji Kultury:

Małgorzata Paletta: Tam odbędzie się Noc Świętojańska. W programie: występy dzieci ze Stacji Kultury, występy dzieci z biblioteki, a przede wszystkim występ młodzieży przygotowanej w Młodzieżowym Centrum Kultury. Będzie fire show, więc takie połączenie wody i ognia i oczywiście później będziemy puszczać wianki.

Sporo atrakcji w Rydułtowach oraz w Radlinie. Mówią: Katarzyna Jargon naczelnik wydziału administracyjno-organizacyjnego w UM Rydułtowach , oraz Katarzyna Macha kierownik referatu rozwoju UM w Radlinie:

Katarzyna Jargon: 22 czerwca, na terenie tężni obok naszego Rydułtowy Centrum Kultury Feniks, odbędzie się druga edycja „Szarotek”. Wjedzie nasza Szarlota, czyli bohaterka w ogóle naszej miejscowości na bryczce, będzie festiwal Holi, kolorowe bańki, do tego wszystkiego warkoczyki, ciasto do zjedzenia, bo jest konkurs ogłoszony na szarlotkę pod Szarlotą i wiele innych atrakcji.

Katarzyna Macha: Radlin zaprasza do nowo otwartego parku Jordanowskiego, tam szereg atrakcji. 21 czerwca od godziny 17 atrakcje dla rodzin, dla dzieci, malowanie buziek, dmuchańce, stoiska eko i gwiazda wieczoru zespół Carantuohill.

Nowym miejscem na mapie festiwalu jest również Łuków Śląski w powiecie rybnickim. Tamtejszy dwór stanie się areną dworzańskiego Garden Party z Grzegorzem Poloczkiem. Finał festiwalu w niedzielę w Rybniku na kampusie zagrają Sylwia Grzeszczak, Bovska, Jacuś, oraz DJ Simon Bizon.

PROGRAM IMPREZ ZNAJDZIESZ TAKŻE TUTAJ 

Czytaj także:

REKLAMA