Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Behind the Curtain – wystawa fotografii Uli Wiznerowicz

Facebook Twitter

Zapomniane, bezużyteczne rzeczy przykryte kurzem; wygłodniałe koty biegające w poszukiwaniu resztek jedzenia; pomieszczenia zasnute pajęczynami i silny odór alkoholu. To tylko część chaosu, który zastała fotografując przez rok wieś Palmowo i okolice w Wielkopolsce, gdzie się wychowała.

Wystawa będzie czynna przez cały sierpień w Galerii Fotografii DeKa w Domu Kultury Chwałowice (Rybnik, ul. 1 Maja 91 B).

Cykl zdjęć pokazuje osobistą podróż poprzez indywidualne historie mężczyzn i kobiet borykających się z problemem alkoholizmu. Wiznerowicz podjęła próbę stworzenia pewnego rodzaju wizualnej narracji tak, by móc pokazać część własnej historii. Mimo, że nie wszystkie postaci widoczne na zdjęciach są uzależnione, każda z nich jednak doświadczyła tego problemu stykając się z nim bezpośrednio w rodzinie lub wśród znajomych. Przez okres dokładnie dwunastu miesięcy w czasie realizowania projektu „Behind the Curtain”, Ula przeprowadziła kilkanaście wywiadów z osobami, które fotografowała, ich rodzinami i specjalistami od spraw uzależnień, jednocześnie poszerzając swoją wiedzę medyczną na temat alkoholizmu. Chciała w ten sposób lepiej zrozumieć sytuację, w której znaleźli się lub też tkwili, często od lat, jej dawni sąsiedzi.

Ula Wiznerowicz po ukończeniu studiów na wydziale fotografii Middlesex University w 2010 roku została finalistką konkursu „New Sensation” organizowanego przez londyńską Saatchi Gallery i Channel 4. W nagrodę o artystce powstał film dokumentalny nakręcony i wyemitowany przez telewizję Channel 4 klik
Ula Wiznerowicz otrzymała również nagrodę w tegorocznym konkursie FotoVisura Grant w Nowym Jorku, Ideas Tap Portfolio Award 2012 oraz D&AD Best New Blood 2010 w Wielkiej Brytanii. Jej prace był wystawiane we Włoszech, Anglii oraz Polsce, dzięki czemu zyskały sobie międzynarodowe uznanie.
Strona artystki: www.ulawiznerowicz.com, www.ulawiznerowicz.blogspot.com

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2020