Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Beskidy: Obostrzenia i groźby ministra, ale na stokach trwają przygotowania do sezonu

Facebook Twitter

"Mróz sprzyja nam i w nocy, i w ciągu dnia. Śnieżymy!" Takie komunikaty pojawiają się na stronach internetowych beskidzkich wyciągów. Kilka kresek poniżej zera to dobra pogoda, by w najlepsze ruszyła produkcja białego puchu.

Mimo obostrzeń, zakazów i gróźb ministra zdrowia, który chce kontrolować stoki, na beskidzkich trasach coraz więcej śniegu. Niestety jednak najbliższe dni to wzrost temperatury.

Mimo to produkcja trwa, będziemy magazynować śnieg na zapas

– mówi Radiu 90 Rafał Zimoch z wyciągu na ustrońskim Poniwcu.

Naśnieżamy intensywnie, póki warunki pogodowe pozwalają. Na tę chwilę  cały system naśnieżania jest czynny i robimy  wszystko, żeby jak najszybciej uruchomić stację. Można przyjąć, że to 4 doby trwa takie pełne naśnieżenie stoku. Na tę chwilę niestety jeszcze będzie brakowało tego mrozu. Odwilż przychodzi po 10-11 stopni. Nie uda się nam uruchomić, magazynujemy śnieg i przygotowujemy się do drugiej połowy grudnia, żeby pełną parą ruszyć.

Poniwiec najprawdopodobniej ruszy dopiero na święta.

Jesteśmy kameralnym stokiem, nie ma tłumów, ale i tak będziemy zwracać uwagę na wytyczne ministerstwa

– zapewnia Zimoch. To efekt zapowiedzi ministra zdrowia, który kilka dni temu stwierdził, że jeśli przy wyciągach będą tłumy, będzie rekomendował ich zamknięcie.

Przygotowujemy komunikaty, które będą informowały o tym, żeby zachować te formy bezpieczeństwa, jakie są wymagane. Czyli maska, odległości. W naszym przypadku nigdy nie było problemu, żeby kolejki czy zgromadzenie osób było bardzo duże. Mam nadzieję, że to teraz będzie plusem i faktycznie każdy będzie podchodził do tych obostrzeń na poważnie.

Warstwy sztucznego śniegu pokrywają już większość tras na Czantorii, Soszowie, czy Nowej Osadzie, która, jeśli warunki pozwolą ruszy w najbliższy weekend.

Dobra informacja na dzisiaj jest taka, że mogą pracować wypożyczalnie. Jak czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów, z zakazu prowadzenia działalności wyłączona jest działalność polegająca na obsłudze stoków narciarskich oraz wypożyczaniu sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2022