Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Beskidzkie Muzeum Narciarstwa ma powstać w Wiśle

Facebook Twitter

Myślisz Wisła, mówisz Małysz. Na tym skojarzeniu bazuje pomysł na stworzenie w Wiśle Beskidzkiego Muzeum Narciarstwa. Ma pokazywać historię skoków narciarskich kojarzonych z naszym najlepszym skoczkiem, pochodzącym z Wisły Adamem Małyszem.

mat.prasowe

Podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, Adam Małysz przyznał, że dostał wcześniej propozycję sygnowania swoim nazwiskiem muzeum sportów zimowych, ale złożyło mu ją… Zakopane, więc odmówił:

Gdy powiedziałem o tym burmistrzowi Wisły, tylko zmarszczył brwi. Oczywiście, że to właśnie u nas takie muzeum powinno powstać i to właściwie już się dzieje.

Z Wisłą Adam Małysz nadal jest mocno związany, to tu działa galeria sportu jego imienia, ale sprzętu i trofeów jest bardzo dużo, wszystkie zostaną przeniesione do Beskidzkiego Muzeum Narciarstwa. Nie ma informacji kiedy powstanie, ile będzie kosztować.

mat.prasowe

Wiadomo, że muzeum podzielone na strefy będzie prezentować ścieżkę sportowych sukcesów, będą filmy, zmieniający się na przestrzeni lat sprzęt Małysza czy kolekcje nart. Jedna ze stref będzie zaaranżowana jako miejsce startowe skoczka – ze zboczem, schodami i belką startową. Będzie można po prostu wsunąć się w atrapy butów, założyć narty i wykonać wirtualny skok.

Muzeum poświęcone skokom narciarskim w Wiśle ma stanowić magnes dla turystów. Odwiedzając Wisłę, wizyta w miejscu, które stanie się skarbnicą wiedzy o sukcesach Adama Małysza, który w mocny sposób przyczynił się do promocji swojej małej ojczyzny, będzie wręcz pozycją obowiązkową. Skoczek z Wisły jest bowiem jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata sportu, co ważne, wywodzących się właśnie z naszego regionu.

Mówiąc o Województwie Śląskim, zawsze akcentuję, że jest to wciąż nieodkryta, zielona perła turystyki. Wisła jest jedną z jej liderów. Bez wątpienia Adam Małysz przyczynił się do promocji tego wyjątkowego miejsca. Utworzenie Beskidzkiego Muzeum Narciarstwa to w praktyce zwieńczenie współpracy samorządów, które pracowały nad jego koncepcją. Adam Małysz jest współczesną ikoną sportu. Ma znakomitych następców. Trzeba ten dorobek docenić, zwłaszcza że ich sukcesy to wzór dla wielu młodych sportowców marzących o wielkiej karierze

– powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Podpis pod listem intencyjnym złożyli sam Adam Małysz oraz marszałek województwa Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.

Adam Małysz to czterokrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich, czterech medali olimpijskich i sześciu medali mistrzostw świata.

mat.prasowe

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj