Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Betoniarnia w Rybniku to kłopot dla okolicznych mieszkańców. Właściciel odpowiada: nam też zależy na tym, byśmy nie byli ciężarem

Facebook Twitter

Betoniarnia w Rybniku - to spory kłopot dla mieszkańców ulicy Chwałowickiej, którzy skarżą się na tumany kurzu, bród i hałas. Właściciel zakładu podkreśla, że robi wszystko, by skutki prowadzonej działalność - zniwelować.

Betoniarnia w Rybniku

Betoniarnia w Rybniku – mieszkańcy skarżą się na takie sąsiedztwo

Chce żeby betoniarnia była wizytówką Rybnika, a nie ciężarem dla mieszkańców – mówi nam właściciel rybnickiego zakładu Tomasz Stefaniak. Póki co jest problem. Mieszkańcy ulicy Chwałowickiej mają dość samochodów ciężarowych wjeżdżających i wyjeżdżających z betoniarni, która powstała na terenie byłego szybu kopalni Chwałowice. Pyłu kurzu wydobywającego się spod kół samochodów nie pozwalają im normalnie żyć. W sąsiedztwie betoniarni powstaje jedna z czterech kotłowni gazowych. I to jej budowa zdaniem Tomasza Stefaniaka, odpowiada za zniszczenie drogi dojazdowej, co ma bezpośredni wpływ na to co pojawia się na kołach samochodów. Arkadiusz Żabka odwiedził betoniarnię i rozmawiał z jej właścicielem:

Tomasz Stefaniak: Ponieważ droga od ulicy Chwałowickiej, która prowadzi bezpośrednio do bramy mojej i bramy elektrogazowni powstałej jest, że tak powiem, teraz mocno sfatygowane, po całej tej inwestycji była kilkukrotnie przekopana i nie jest to jeszcze, że tak powiem, przywrócone do stanu pierwotnego. Ja rozmawiałem tylko i wyłącznie z wykonawcą i on zapewnił mnie, że jak ta inwestycja będzie dopięta do końca, to ta droga będzie przywrócona do stanu takiego jak była. Na tą chwilę, niestety moje samochody, które wyjeżdżają, ten brud, który że tak powiem jest po tej nie utwardzonej drodze, bo po tej przy kopanej częściowo jest wywożony na kołach na ulicę Chwałowicką. My chcemy, żeby ten zakład był bardziej wizytówką Rybnika, niż ciężarem dla niego.

Tomasz Stefaniak, właściciel betoniarni

Właściciel betoniarni zapewnia, że samochody wyjeżdżające z zakładu mają czyste koła:

Radio 90: Czy może pan czyścić na terenie zakładu koła samochodów, spłukiwać, przed wyjazdem za każdym razem?

Tomasz Stefaniak: Tak, właśnie tak robimy. Samochody z zakładu, które od nas wyjeżdżają, mają koła czyste i wjeżdżają po betonowej nawierzchni, po czystej betonowej nawierzchni. My posiadamy zamiatarki profesjonalne,  posiadamy polewaczki profesjonalne, natomiast my byśmy byli chętni zamiatać tą drogę, która prowadzi z Chwałowickiej do naszej bramy, natomiast na tą chwilę jest to utrudnione, ze względu na to, że ta droga jest po prostu zdewastowana.

 

Tymczasem mieszkańcy piszą do władz miasta z prośbą o rozwiązanie problemu i proponują budowę alternatywnej drogi. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera w porannej rozmowie w Radio 90 przyznał, że to propozycja, która byłaby najlepszym rozwiązaniem. Teraz możliwość jej budowy analizuje Wydział Dróg.

Radio 90: Pojawił się pomysł budowy alternatywnej drogi, która by prowadziła z pana betoniarni na ulicę Chwałowicką,  tuż przy węźle Chwałowickim, blisko drodze regionalnej…

Tomasz Stefaniak: Mi się każdy pomysł podoba. Bardzo się cieszę, że Urząd Miasta tak podchodzi do zagadnienia. Oczywiście mówię zawsze jestem do rozmów, zawsze jestem za tym, żeby był wilk syty i owca cała. Ja jestem otwarty i że tak powiem, skłonny nawet wejść w taką inwestycję, żeby to po prostu tutaj zrobiło jakieś rozwiązanie.

Radio 90: Bo z jednej strony pan tutaj produkuje beton, mówiąc wprost zarabia pieniądze, z drugiej strony są ludzie, którzy tu muszą żyć.

Tomasz Stefaniak: Ja zarabiam i ludzie, którzy pracują, też zarabiają. Są to ludzie z regionu, trzeba też na to w ten sposób patrzeć, ale myślę, że za niedługo ten problem będzie rozwiązany.

Rybnicka betoniarnia jest jedną z dwóch należąca do Tomasza Stefaniaka, druga działa w Jankowicach. Firma współpracuje z około 20 przedsiębiorstwami. Zatrudnia około 45 osób. Czy i kiedy problem uda się rozwiązać ? Będziemy do sprawy wracać.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj