Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bez licencji, uprawnień, z narkotykami. Kontrole śląskiej policji w środkach transportu „na aplikację” [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Policjanci z Wydziału Kryminalnego komendy wojewódzkiej w Katowicach przeprowadzili w miniony weekend w kilku miastach naszej aglomeracji akcję mającą na celu zwalczanie przestępstw w środkach transportu publicznego. W trakcie prowadzonych działań wylegitymowali łącznie prawie 100 osób oraz skontrolowali niemal 90 pojazdów, a za popełnione przestępstwa zatrzymali 3 kierowców. Podobne działania prowadzone były już nie tylko na Śląsku, ale również w innych miastach w kraju.

fot. śląska policja

W związku z odnotowanymi zdarzeniami o charakterze kryminalnym mającymi miejsce w środkach transportu „na aplikację” podejmowane są policyjne działania ukierunkowane na zapobieganie przestępstwom popełnianym przez kierowców, którzy świadczą przewóz osób. Przestępczość ta dotyka przede wszystkim największe polskie miasta. Dlatego też, w celu ograniczenia tego procederu, policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej w Katowicach zaplanowali i przeprowadzili w miniony weekend akcję, mającą na celu zwalczanie przestępstw w środkach transportu publicznego. Wspierali ich policjanci z Wydziału Konwojowego i Policji Sądowej, komend miejskich w Katowicach i Rybniku, a także pogranicznicy z Sosnowca, Rudy Śląskiej i Pyrzowic oraz funkcjonariusze z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach. Nie zabrakło też policyjnych przewodników z psami przeszkolonymi do wyszukiwania narkotyków z Policji i Straży Granicznej.

Działania odbyły się w nocy z piątku na sobotę (2/3.12.) w kilku największych miastach aglomeracji śląskiej, głównie w okolicach najbardziej popularnych klubów i dyskotek. W rejonach wytypowanych lokali zostały umiejscowione posterunki składające się z policjantów kryminalnych, ruchu drogowego i wywiadowców. Dodatkowo działały także mobilne zespoły policyjne, które przemieszczały się po miastach we wskazane miejsca, w zależności od potrzeb kolegów będących na posterunkach.

Kierowcy pojazdów świadczących przewóz osób poddawani byli szczegółowej kontroli drogowej, obejmującej m.in. posiadanie stosownej licencji na przewóz osób, kontroli trzeźwości i badaniu na zawartość środków odurzających w organizmie. Sprawdzany był też stan techniczny pojazdów, legalność pobytu na terenie RP oraz legalność dokumentów. Funkcjonariusze sprawdzali też kierujących pod kątem posiadania, przechowywania narkotyków, broni i innych przedmiotów, których posiadanie jest zabronione lub które pochodzą z przestępstwa.

Podczas działań wylegitymowano łącznie 98 osób oraz skontrolowano 87 pojazdów. W wyniku podjętych czynności za popełnione przestępstwa zatrzymano 3 kierowców. Dwóch z nich odpowie za posiadanie narkotyków, natomiast jeden – obywatel Gruzji za posługiwanie się fałszywym prawem jazdy. Funkcjonariusze ITD wszczęli postępowanie administracyjne wobec kierowcy, który nie miał licencji na przewóz osób.

Przeprowadzone działania przyniosły oczekiwany rezultat. Dodatkowo wzrosła świadomość kierowców trudniących się przewozem osób, głównie cudzoziemców, że znajdują się oni pod kontrolą i wszelkie popełniane przez nich przestępstwa i wykroczenia spotkają się z natychmiastową i nieuchronną reakcją Policji.

Nie wykluczamy przeprowadzenia podobnych działań w przyszłości.

– zapowiadają śląscy stróże prawa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024