Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezdomni z Wodzisławia kierowani do schroniska w powiecie gliwickim

Facebook Twitter

80 kilometrów - tyle muszą pokonać bezdomni z Wodzisławia, by znaleźć schronienie i nocleg. Wodzisławskie koło Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, jakie w ostatnich latach organizowało tę formę pomocy w swoim domu dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy Rzecznej przegrało przetarg z Fundacją Zacisze Grażyny, mieszczącej się w Niewieszu, w powiecie gliwickim.

Izabela Kalinowska: Ta fundacja wygrała przetarg i od tego momentu, kiedy przetarg został wygrany i umowa podpisana, bezdomni z Wodzisławia będą kierowani do tego ośrodka. Byłyśmy z panią dyrektor zobaczyć, jak ten ośrodek wygląda. Myślę, że całkiem fajnie wygląda i myślę, że bezdomni, którzy będą realizowali nasze usługi opiekuńcze, będą zadowoleni. Będą dostawali pieniądze na bilet, w wyjątkowych sytuacjach będziemy bezdomnych tam dowozili. Cena, którą zaoferowała ta fundacja była dużo niższa niż te, które wpłynęły w przetargu z innych ośrodków. Budynek na Rzecznej jest w tej chwili wykorzystywany w dalszym ciągu przez schronisko św. Brata Alberta i w dalszym ciągu będą świadczone usługi dla bezdomnych. Prawdopodobnie pani prowadząca ten ośrodek ma podpisaną umowę z innymi gminami

– tłumaczy Izabela Kalinowska, zastępca prezydenta Wodzisławia. Sprawdziliśmy, co dzieje się teraz w schronisku przy ulicy Rzecznej.

Wciąż mieszkają tu te same osoby, czyli bezdomni z Wodzisławia

– mówi nam Urszula Ledwik, prowadząca schronisko im. Brata Alberta.

Urszula Ledwik: Nie mamy podpisanej umowy z żadnymi gminami, ponieważ zawsze rozmawialiśmy o tym, że ja chciałam się zająć naszymi osobami bezdomnymi z Wodzisławia. Nie chciałam, żeby tu był przypływ bezdomnych, bo to nie o to chodzi. Natomiast zależało mi bardzo na pomocy ludziom bezdomnym, którzy tego chcą, którzy są tutaj z naszego terenu. W obecnej sytuacji praktycznie mieszkają wszyscy, którzy byli, bo mieszkańcy powiedzieli, że nie pójdą z „Alberta”. To było bardzo miłe, doceniam to, bo wiem, że praca, którą tu wykonuje wiele ludzi, ma swoje odzwierciedlenie w tym, że ci ludzie czują się tutaj pewnie, wychodzą na prostą ze swojej bezdomności. Powiedzieli, że „Alberta” nie opuszczą.

Z czego utrzymuje się schronisko?

Urszula Ledwik: Jesteśmy bez jakiegokolwiek dofinansowania. Dopomagamy sobie tym, że część osób pracuje, podejmuje zatrudnienie i się dokłada do utrzymania schroniska. Natomiast są tutaj osoby z niepełnosprawnością, które mają zasiłek stały z MOPSu, potrzebują na swoje wydatki – głównie na leki i nie mam serca, żeby od nich wytargać ostatnie pieniądze. Jedynie jak mogą i ich wolą jest, to się dorzucą tyle. ile mogą. Może nie wystarczyć, mam tego świadomość. Są też ludzie dobrego serca, którzy nas wspierają. Są darczyńcy, którzy dają swoje datki. Jeżeli jest potrzeba, to zawsze nam pomogą i nas wesprą.

Bezdomni, którzy przy Rzecznej znaleźli dach nad głową, nie chcą stąd wyjeżdżać:

Zapewnia mi byt, dom, którego wcześniej nie miałem, terapeutę, bo miałem wcześniej problem z alkoholem. Dużo mi daje teraupeta.

Radio 90: Jakby pan stąd musiał odejść, to co by się stało?

Zapiłbym się, załamałbym się.

Jeśli chodzi o „Alberta”, to daje mi duże poczucie bezpieczeństwa. Dostaje tutaj dużo wsparcia, np. u pani Uli, która naprawdę mi dużo pomogła. Pomogła w sprawach sądowych, gdzie mógłbym już „siedzieć”. (…) Nie wyobrażam sobie, żeby opuścić ośrodek, dlatego że moim problemem jest samotność. Jest naprawdę dużym problemem, bo popadam w alkoholizm. Jestem wśród mieszkańców, wspieramy się. Jesteśmy jedną rodziną.

Radio 90: Ciężko by było opuścić to miejsce?

Na pewno. Tyle osób tu jest. Jesteśmy zżyci ze sobą. Jesteśmy wielką rodziną, jeden drugiemu pomaga. Dzięki komu? Dzięki pani Uli.

– usłyszała Monika Sokołowska. Fundacja Zacisze Grażyny z miejscowości Niewiesze ma zapewniać schronienie bezdomnym z Wodzisławia do końca czerwca 2023 roku. Potem ogłoszony powinien zostać kolejny przetarg.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024