Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezpieczeństwo na drodze, a motocykliści. Rozmawialiśmy z policjantem z grupy SPEED [WIDEO]

Facebook Twitter

Bez wątpienia pogoda sprzyja prędkości na drodze. Sprzyja motocyklistom. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie, zwłaszcza na początku sezonu. W tej sprawie Radio 90 odwiedziło Komendę Miejską Policji w Rybniku, by porozmawiać z Arturem Wyciszkiewiczem z grupy SPEED.

Artur Wyciszkiewicz z policyjnej grupy SPEED oraz nasza reporterka Monika Sokołowska

Krzysiek, miłośnik jazdy na motorze, prosi by przypomnieć z jaką prędkością można bezpiecznie poruszać się jednośladem. I czy to właśnie zbyt duża prędkość zabija nas na drodze? Na co jeszcze trzeba uważać?

Artur Wyciszkiewicz: Prędkość jest głównym powodem zdarzeń drogowych, więc powinniśmy ją dostosować do warunków, które panują na jezdni. Musimy zwrócić uwagę oczywiście na widoczność, natężenie ruchu, na całą imprezę infrastrukturę, która też ma ogromny wpływ na zdarzenia drogowe.

Radio 90: Na co jeszcze musimy uważać?

Artur Wyciszkiewicz: Przede wszystkim na innych kierujących, nie ma co ukrywać, że kierujący jednośladem jest mniejszy, niechroniony, więc wszystkie zdarzenia w kontakcie jednośladu z samochodem osobowym, no niestety dla kierującego jednośladem czy to rowerem, czy motocyklem, no niestety są niejednokrotnie opłakane w skutkach.

Radio 90: Ważna jest też odzież w jakiej jeździmy na motocyklu?

Artur Wyciszkiewicz: Tak oczywiście, odzież ochronna powinna być takim priorytetem dla każdego kierującego, mam świadomość tego, że jest ciepło. Sam również pełni służbę na motocyklu służbowym w pracy i staram się zawsze być tak ubrany, że w sytuacji powstania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kiedy musiałbym gwałtownie zahamować i przewrócić na przykład motocykl, żeby moje zdrowie nie było nadszarpnięte.

Anna jest kierowcą samochodu i zawsze z obawą spogląda w lusterka, gdy widzi nadjeżdżający motocykl? Czy da się pogodzić potrzeby obu kierowców, by każdy z nich czuł się bezpiecznie?

Artur Wyciszkiewicz: Wydaje mi się, że Pani Anna nie powinna się bać tych taki prawdziwy motocyklistów, prawdziwi motocykliści mają świadomość tego, że w kontakcie właśnie z pojazdem osobowym mogą powstać ogromne obrażenia, a więc jeśli chodzi o nich, no to nie bałbym się, bo mają świadomość tego jakie skutki mogą ich spotkać. Natomiast pochodzenie kierującego jednośladem, jak samochodem osobowym, jak najbardziej może mieć miejsce. Należy zwrócić uwagę właśnie na wzajemną kulturę, sygnalizowanie, obserwowanie tego co się dzieje za nami, zgodnie z tym hasłem „patrz w lusterka, motocykle są wszędzie”. Myślę, że wzajemna kultura pozwoli na to, żeby było bezpiecznie na drodze.

Mamy też pytanie od Aleksandry, która zastanawia się, czy jeżeli policja dba o zachowanie bezpieczeństwa na drogach, to czy nie powinna również zwracać uwagi na stan techniczny dróg? Dziury mogą przyczynić się w dużym stopniu do niebezpiecznych sytuacji.

Artur Wyciszkiewicz: Oczywiście, zgadza się, głównie po sezonie zimowym tych dziur w jezdni jest coraz więcej. My jako policjanci ruchu drogowego, pełniący służbę na drogach każdego dnia, sprawdzamy jak wygląda stan dróg w naszym powiecie, głównie oznakowania pionowe oraz poziome. Jeżeli ujawnimy jakiekolwiek nieprawidłowości oczywiście zgłaszamy to odpowiednim służbom. Ja ze swojej strony mogę zaapelować do naszej słuchaczki, żeby w sytuacji kiedy ujawni jakiekolwiek nieprawidłowości na drodze, informowała o tym odpowiednie służby, oczywiście również można zaznaczyć to na krajowej mapie zagrożeń, jest to bardzo łatwa czynność. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę, zaznaczyć właściwe miejsce gdzie występuje nieprawidłowość i my jako policjanci później to zweryfikujemy, jeśli potwierdzimy to ta nieprawidłowość zostanie usunięta w trybie w możliwie najszybszym.

Na koniec apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o wzajemny szacunek:

Artur Wyciszkiewicz: Oczywiście, zachowujmy odpowiedni odstęp przy wyprzedzaniu, do tych takich prawdziwych motocyklistów zwracać się nie musimy, a do tych bardziej szalonych się zwrócimy, że nie jesteście jedynymi uczestnikami na drodze.

Rozmawiała Monika Sokołowska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj