Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Uważaj na to, co wnosisz na teren lotniska

Facebook Twitter

Każdego dnia funkcjonariusze Grupy Bezpieczeństwa Lotów z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach zapewniają odpowiednią ochronę podróżnym przebywającym na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.

fot. Straż Graniczna

Tylko w lipcu funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych pięciokrotnie podejmowali interwencje wobec bagażu pozostawionego bez opieki. Plecaki, walizka oraz torebka ujawniane były przed terminalami lub na ich terenie, w strefie ogólnodostępnej katowickiego lotniska. Każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby jako potencjalne zagrożenie i powoduje wszczęcie odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Bagaż bez opieki niezwłocznie podlega zabezpieczeniu, dokonywany jest również przegląd monitoringu.

Ponadto wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa, a niejednokrotnie zarządzana jest ewakuacja i powoływany jest sztab kryzysowy. Zdarzenia mające miejsce na katowickim lotniska nie spowodowały utrudnień w odprawie granicznej oraz opóźnień w połączeniach lotniczych. Roztargnionymi właścicielami bagaży okazali się Polacy oraz Gruzin. Na wszystkich nałożono mandaty karne w kwocie od 100 do 400 złotych.

Mandatami ukarani zostali również właściciele przedmiotów zabronionych, które wnieśli na teren lotniska. Funkcjonariusze Straży Granicznej pełniący służbę z zadaniem nadzoru nad kontrolą bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej zatrzymali dwie pałki teleskopowe oraz kastet. Przedmioty te zostały ujawnione u obywateli Polski przez operatorów kontroli bezpieczeństwa firmy Poczta Polska. Ponadto u dwójki innych Polaków ujawniono po jednej sztuce amunicji. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna – myśliwy twierdzili, że amunicja znalazła się w ich bagażach przypadkowo. Podróżni nie posiadali stosownego zezwolenia na wywóz amunicji z kraju, co może skutkować postawieniem zarzutów karnych.

Lista przedmiotów zabronionych do przewozu przez pasażerów w bagażu kabinowym oraz rejestrowanym dostępna jest m.in. na stronie katowickiego lotniska.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022