Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

”Bezpieczeństwo w największej mierze zależy od nas samych”. Policja z Cieszyna podsumowuje tydzień na drogach

Facebook Twitter

Policja z Cieszyna podsumowała mijający tydzień na drogach: w czterech wypadkach dwie osoby zginęły, a aż 7 osób odniosło obrażenia ciała, w tym 4 pieszych, 1 osoba kierująca pojazdem oraz dwoje pasażerów pojazdów mechanicznych. Ta czarna seria rozpoczęła się w poniedziałek (28.03.) na drodze ekspresowej S-52 pomiędzy Cieszynem a Skoczowem zginęły dwie osoby.

Kolizje i wypadki

Wstępne ustalenia wskazują na to, że kierowca nissana jechał niezgodnie z nakazanym kierunkiem jazdy i doprowadził do zderzenia z kierującą jeepem. Dwie, z trzech osób podróżujących nissanem, zginęły na miejscu zdarzenia- 82-letni kierowca samochodu oraz 91-letni pasażer. Trzecia z nich, 61-letnia kobieta, została przewieziona do szpitala. Hospitalizowane zostały również dwie osoby znajdujące się w jeepie- to 29-letnia kobieta oraz jej 3-letnie dziecko. Poszkodowanej pasażerce nissana pierwszej pomocy udzielali świadkowie zdarzenia, z kolei pomocy kierującej jeepem udzielili policjanci prewencji i cieszyńskiej drogówki. Droga ekspresowa na odcinku Cieszyn-Skoczów była nieprzejezdna do godziny 18.

W ten sam dzień, właściwie o tej samej porze, w Chybiu na ul. Bielskiej miał miejsce kolejny wypadek. Kierujący renaultem mężczyzna potrącił znajdującą się na przejściu dla pieszych 8-letnią dziewczynkę. 55-latek był trzeźwy. Dziewczynka pozostał w szpitalu na obserwację. Z kolei na następny dzień, we wtorek, w Wiśle na ulicy Dziechcinka, 48-latek kierujący passatem potrącił 7-letniego chłopca oraz 10-letnią dziewczynkę, którzy nagle wbiegli na jezdnię, pomimo że przebywały one pod opieką dorosłych. Dzieci również zostały przewiezione do szpitala. Kierujący i opiekunowie zostali poddani badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu-byli trzeźwi.

Ta sytuacja pokazuje, jak dynamiczne są zachowania i warunki w rejonie drogi- jak istotne jest zachowanie pełnej koncentracji i ostrożności. Następnego dnia, w środę 30 marca doszło do kolejnego potrącenia pieszej, tym razem w Zebrzydowicach na ul. Kochanowskiego. 26-latek, który kierował peugeotem, nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu i w porę nie wyhamował. W wyniku zderzenia i najechania na tył forda, który się zatrzymał przed przejściem dla pieszych, doszło do potrącenia 50-letniej pieszej, która została przewieziona do szpitala. Wszystkie opisane sytuacje, zdarzenia, ich okoliczności i przyczyny, wyjaśniać będą w prowadzonych postępowaniach policjanci wydziału kryminalnego cieszyńskiej komendy.

Przypominamy, że bezpieczeństwo w największej mierze zależy od nas samych, czyli użytkowników drogi. Pełna koncentracja, ograniczone zaufanie, obserwowanie drogi, właściwe ubranie, odblaski, to elementy, które w znacznym stopniu są w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwo.

 •  piszą policjanci na swojej stronie i przypominają, że od początku roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów i za poniższe wykroczenia wobec pieszych kierowcom grozi mandat:
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na przejście – 1500 złotych;
 • wyprzedzanie innego pojazdu na lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych – 1500 złotych
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu – 1500 złotych;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania pojazdem – 1500 złotych;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania – 1500 złotych;
 • jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – 1500 złotych;
 • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej – 1500 złotych.

Nowy taryfikator mandatów nie traktuje ulgowo również pieszych. Oto nowe stawki mandatów za wykroczenia pieszych:

 • wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd na przejściu – 150 złotych;
 • wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd poza przejściem – 200 złotych;
 • wchodzenie na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi – 200 złotych;
 • przechodzenie przez przejście, korzystając z telefonu – 300 złotych;
 • wchodzenie na przejazd kolejowo-drogowy, gdy opuszczone są półzapory lub zapory albo, gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte – 2000 złotych.

Cały taryfikator dostępny jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Wzajemny szacunek i partnerstwo na drodze, połączone ze stosowaniem się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj