Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezpieczna droga do szkoły z Adamem Małyszem [WIDEO]

Facebook Twitter

Za nami rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Wraz z pierwszym dzwonkiem ruszyła też policyjna akcja "Bezpieczna droga do szkoły". W najbliższym czasie w rejonie szkół zauważyć będzie można wzmożoną liczbę policjantów, zarówno tych z drogówki jak i prewencji, głównie dzielnicowych. Mundurowi zadbają o bezpieczeństwo naszych pociech, zwracając uwagę na prawidłowe nawyki w ruchu pieszych.

Od 1 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to będą dbali policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

W Tychach odbyła się uroczysta inauguracja działań w województwie śląskim. Gościem specjalnym był Adam Małysz, który wspólnie z mundurowymi pokazał uczniom pierwszych klas podstawówki, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Wydarzenie było dla najmłodszych pierwszą, a zarazem najważniejszą szkolną lekcją – nauką bezpieczeństwa.

Dotychczas stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” było zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie. W uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną podejmowane działania profilaktyczne dostosowywane będą do aktualnych wytycznych sanitarnych.

Policja przypomina rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego.

Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły, powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Apelujemy więc:
• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
• Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022