Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezpieczne grzybobranie na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Facebook Twitter

„Bezpieczne Grzybobranie” na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Akcja w piątek (23.09.) od 9:00, ma uświadomić jak w bezpieczny sposób zbierać grzyby. Będzie punkt informacyjny sanepidu, gdzie będzie można zasięgnąć podstawowych informacji jak odróżnić grzyby jadalne od trujących.

Będą także praktyczne warsztaty poprowdzone przez grzyboznawcę. Będzie można także przynieść do oceny zebrane okazy.

W ramach wydarzenia od godziny 9:00 do 16:00 czynne będą:

  • Punkt informacyjno-edukacyjny Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu – będzie można uzyskać informacje na temat podstawowych zasad podczas grzybobrania (jak przygotować się do grzybobrania i co ze sobą zabrać, jakie grzyby zbierać, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących i jak postępować w przypadku zatruć grzybami, ocenić własne zebrane grzyby).
  • Warsztaty edukacyjne, prelekcje, wystawa edukacyjna z udziałem zaproszonego gościa, znanego grzyboznawcy, Justyna Kołka.
  • Namiot edukacyjny poświęcony tematyce kleszczy i profilaktyki chorób odkleszczowych.
  • Stoiska informacyjno-edukacyjne: Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, Nadleśnictwa Rudy – Lasy Państwowe, Arboretum Bramy Morawskiej (gry, zabawy, warsztaty artystyczno-przyrodnicze dla dzieci, Wodociągów Raciborskich.
  • Pogadanki, wykłady, poradnictwo prowadzone przez grzyboznawców.
  • Bezpłatna ocena grzybów przez grzyboznawcę.

Godz. 11:00 – Pogadanka (uczniowie szkół podstawowych)

Godz. 12:30 – Wykład (uczniowie szkół ponadpodstawowych i dorośli)

Integralnym częścią przedsięwzięcia będą wykład i pogadanka na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu, znanego grzyboznawcy Justyna Kołka, członka i współzałożyciela Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, uczestnika programów telewizyjnych i radiowych, aktywnego propagatora wiedzy nt. grzybów.

Konkurs

W ramach tegorocznej akcji „Bezpieczne Grzybobranie” w szkołach podstawowych powiatu raciborskiego zostanie ogłoszony konkurs plastyczny dla klas IV-VIII na stworzenie modelu przestrzennego wybranego grzyba z odpowiednim opisem, miejscem występowania i ciekawostkami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj