Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Bezpieczne wakacje na śląskich drogach

Facebook Twitter

Będą wzmożone kontrole na drogach- zapowiada śląska policja. Mimo pandemii, w związku z akcją "Bezpieczne wakacje 2020", mundurowi mają w planach kontrole autokarów i kierowców wiozących dzieci oraz dorosłych na letni wypoczynek. Policja przypomina też zasady bezpiecznego podróżowania.

Policjanci z drogówki apelują o rozsądek za kółkiem i unikanie brawury. Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach, dlatego wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jeśli planujemy podróż samochodem, warto się do niej odpowiednio przygotować. Sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Najważniejsze zasady:

Bądźmy wypoczęci pamiętając, że zmęczenie jest naszym wrogiem i stanowi poważne zagrożenie. Nie jest prawdą, że jesteśmy w stanie nad nim zapanować. W trakcie wielogodzinnych podróży róbmy przerwy. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w samochodzie.
Ograniczmy do minimum rozmowy telefoniczne, gdyż wykonywane nawet przez zestawy głośnomówiące, dekoncentrują.
Sygnalizujmy swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
Prędkość dostosujmy do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
Coraz lepsze samochody, wyposażone w urządzenia wspomagające jazdę, nie zwalniają kierowcy z myślenia. Jak sama nazwa wskazuje, tylko wspomagają one jazdę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa w zasadniczej mierze na kierowcy.

Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo osób podróżujących, będą kontrole autokarów wiozących zorganizowane grupy osób na letni wypoczynek. W czasie tych działań policjanci będą sprawdzali przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Policjanci zadbają również o to, aby dzieci i młodzież podróżowały sprawnymi autokarami. Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy nie dopuścić do dalszej podróży, a swoje wątpliwości zgłosić policjantom. Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto skorzystać z wykazu miejsc, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i ich kierowców.

Kierowników i organizatorów obozów i kolonii zainteresowanych przeprowadzeniem zajęć przez policjantów z drogówki na temat bezpiecznych wakacji na drogach, policja zachęca do kontaktu pod nr. tel. 47 851 1129 lub 47 851 1193.

Wspólnie zadbajmy, aby tegoroczne wakacje były dla wszystkich naprawdę bezpieczne.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj