Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezpieczniej przy szkołach w gminie Godów

Facebook Twitter

Bezpieczniej przy szkołach w gminie Godów. Kierowcy zdejmą nogę z gazu. Gmina pozyskała środki na realizacje programu w ramach którego w rejonie przejść dla pieszych przy 6 tamtejszych szkołach podstawowych zainstalowane zostaną radarowe wyświetlacze prędkości.

Bezpieczniej przy szkołach
Fot. policja.pl

Bezpieczniej przy szkołach w gminie Godów

Mówi inspektor w Urzędzie Gminy w Godowie, Artur Marcisz:

Artur Marcisz: Przy każdym przejściu dla pieszych znajdującym się w pobliżu szkoły powstaną w ramach realizowanego przez nas projektu właśnie takie wyświetlacze, których zadaniem będzie wskazywać kierowcom aktualną prędkość, co ma skutkować tym, że kierowcy widząc tą prędkość, będą zdejmować nogę z pedału gazu i dlatego też przy tych szkołach liczymy na to, że będzie bezpieczniej. Chcemy, żeby ta prędkość była na bieżąco pokazywana, tak jak to się dzieje gdzieś już tam na wielu odcinkach dróg. Na pewno będzie to prędkość, nie tylko uśmieszek, jak to bywa w niektórych rozwiązaniach. Natomiast chcemy, żeby to była pokazywana na bieżąco prędkość.

Czy przy szkołach w gminie Godów często dochodzi do wypadków?

Artur Marcisz: Zdarzają się sytuacje niebezpieczne, natomiast o samych wypadkach jako tako, na szczęście w ostatnich latach nie było sygnałów, nie mieliśmy takich wypadków. Ileś tam lat wstecz zdarzały się niebezpieczne sytuacje. Natomiast wiadomo, że lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczać, działać prewencyjnie, niż żeby później dojść do jakiegoś takiego niebezpiecznego czy tragicznego wydarzenia.

Realizowany w Godowie program zakłada nie tylko montaż wyświetlaczy prędkości.

Powstanie też mobilne miasteczko ruchu drogowego

– dodaje Artur Marcisz.

Artur Marcisz: Miasteczko zostanie zamontowane przy szkole podstawowej w Gołkowicach. Nasi uczniowie, szczególnie ci, którzy będą tam przystępować do egzaminów na kartę rowerową, będą mogli tam na bieżąco sobie przyswajać zasady ruchu drogowego, uczyć się, łatwiej przygotowywać się do egzaminu. Natomiast w domyśle skoro mobilne, to wiadomo, że będzie możliwość przenoszenia. Będą tam jakieś narysowane pasy, znaki ruchu drogowego. Mamy już takie plany, że będzie ono wykorzystywane na imprezach, festynach skierowanych dla młodszych naszych mieszkańców, żeby też pokazać, promować bezpieczeństwo ruchu drogowego, bezpieczne zachowania na drodze.

Całkowity koszt programu w ramach którego powstanie mobilne miasteczko ruchu drogowego i zainstalowane zostaną radarowe wyświetlacze prędkości to 122 tysiące złotych, z czego 104 tysiące gmina pozyskała ze środków unijnych. Trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę. Do końca tego roku projekt ma zostać zrealizowany.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024