Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezpłatne badania przesiewowe dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego

Facebook Twitter

Bezpłatne badania przesiewowe dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Pracownia Endoskopii przy Szpitalu w Rydułtowach realizuje program profilaktyki raka jelita grubego.

brak lekarzy
Fot. powiatwodzislawski.pl

Bezpłatne badania przesiewowe

Badanie jest skierowane do osób w wieku 50-65 lat oraz młodszych jeśli posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. Badanie polega na ocenie błony śluzowej jelita, ewentualnym usunięciu niewielkich zmian oraz pobraniu wycinków. Można wykonać je w znieczuleniu ogólnym, w związku z tym jest bezbolesne. Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich nowotworów w Polsce i jest drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów.

Choroba dotyka równie często kobiety jak i mężczyzn

Analiza krajowych trendów epidemiologicznych pochodzących z ostatnich 40 lat wskazuje, że nowotwór jelita grubego zajmuje bardzo wysokie miejsce, jeśli chodzi o częstość zapadalności u obu płci – drugie wśród kobiet i trzecie wśród mężczyzn. Jest więc jednym z najistotniejszych epidemiologicznie problemów w populacji, a także dużym wyzwaniem dla opieki zdrowotnej.

Więcej informacji na temat realizacji badań w ramach „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego” można uzyskać pod numer telefonu 32 459 24 13.

Dlaczego profilaktyka raka jelita grubego?

Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich nowotworów w Polsce i jest drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów. Analiza krajowych trendów epidemiologicznych pochodzących z ostatnich 40 lat wskazuje, że nowotwór jelita grubego zajmuje bardzo wysokie miejsce, jeśli chodzi o częstość zapadalności u obu płci – drugie wśród kobiet i trzecie wśród mężczyzn. Jest więc jednym z najistotniejszych epidemiologicznie problemów w populacji, a także dużym wyzwaniem dla opieki zdrowotnej.

Badanie endoskopowe, choć może wywoływać skrępowanie, jest najlepszą metodą wykrywania chorób jelit i jednoczesnego usuwania zmian (np. polipów). Warto więc przełamać wstyd i zadbać o swoje zdrowie. Jak podkreślają eksperci, kolonoskopia to badanie, którego wstyd się wstydzić.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024