Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezpłatny przejazd autobusem. Dzień bez samochodu także w Rybniku

Facebook Twitter

Z okazji przypadającego jutro (22.09.) Światowego Dnia bez Samochodu komunikacja miejska na liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego będzie bezpłatna dla kierowców, którzy pozostawią samochody i wsiądą do autobusu. Bezpłatny przejazd dla kierowców odbywa się na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz zawierającego zdjęcie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości.

Rybnik kolejny raz włącza się w obchody Światowego Dnia bez Samochodu, który w tym roku przypada we wtorek, 22 września. Miasto promuje w ten sposób zrównoważony transport.

Światowy Dzień bez Samochodu to finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT– 16-22września). W tym roku myślą przewodnią akcji jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. To okazja do refleksji na temat tego, w jaki sposób poruszamy się, a celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych, tj. wyboru bardziej ekologicznych niż samochód środków transportu – np. roweru czy komunikacji miejskiej.

Z okazji Światowego Dnia bez Samochodu (22 września) w Rybniku, komunikacja miejska na liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego będzie bezpłatna dla kierowców, którzy pozostawią samochody i wsiądą do autobusu. Bezpłatny przejazd dla kierowców odbywa się na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz zawierającego zdjęcie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości.W związku z tym wydarzeniem rybnicki oficer rowerowy ogłosił na swoim facebookowym profilu konkurs – pod postem o zabawie należy wstawić zdjęcia na rowerze z czymś, co kojarzy się z miastem. Trzy zdjęcia z największą ilością polubień otrzymają gadżety związane z tygodniem zrównoważonego transportu (bidony, odblaski, logowane maseczki, kamizelki odblaskowe dla dziecka, mapka rowerowa). Zdjęcia można dodawać do 22 września.

ETZT był okazją do spróbowania roweru miejskiego. W dniach 18–20 września operator oddawał pieniądze za pierwszą godzinę użytkowania sprzętu (środki pobrane za wypożyczenie będą zwracane użytkownikom na konta w aplikacji 21 września).

W ETZT wpisała się też akcja umieszczenia w przestrzeni publicznej na terenie śródmieścia symboli przypominających o tym, aby nie korzystać z telefonu podczas przechodzenia przez pasy. Namalowane 18 września przez pracowników Rybnickich Służb Komunalnych grafiki przy najbardziej ruchliwych przejściach zwracają uwagę na to, by oderwać wzrok od smartfona i bezpiecznie przejść przez jezdnię.

fot.rybnik.eu

Zachęcamy, by 22 września zamiast samochodu wybrać rower, hulajnogę, komunikację miejską lub spacer!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj