Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezterminowe prawo jazdy do wymiany. Trzeba będzie za to zapłacić

Facebook Twitter

Bezterminowy dokument prawa jazdy nie jest już wydawany w Polsce. Kierowcy, którzy posługują się takim dokumentem, mogą jeszcze legalnie jeździć, ale będą musieli je wymienić. Za wyrobienie nowego dokumentu trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Fot.pixabay.com

Obowiązkowa wymiana prawo jazdy

Obecnie dokument poświadczający prawo do jazdy wydawany jest na nie dłużej niż 15 lat. Wszystko zależy od naszego stanu zdrowia, a zwłaszcza wad wzroku. Osoby, które zdały egzamin przed zmianą przepisów i posiadają bezterminowy dokument, będą musiały je wymienić. Ostateczny termin mija w 2033 roku. Po wymianie dokumentu otrzymamy nowy, terminowy na 15 lat.

Za nowe prawo jazdy zapłacimy sami

Za wymianę dokumentu prawa jazdy zapłacimy z własnej kieszeni. To tzw. opłata ewidencyjna i wynosi 100,5 zł. Ta stawka może jeszcze ulec zmianie, bo najwcześniej dokumenty będziemy wymieniać w 2028 roku.

Ci, którzy nie będą wymieniać bezterminowego prawa jazdy a przystąpią do uaktualniania dokumentu, któremu skończy się ważność, zapłacą dodatkowo 200 zł za badania lekarskie.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Od lipca 2020 roku nie będziemy musieli mieć prawa jazdy przy sobie.

Opłaty za kolejne podejścia do egzaminów wpływają teraz do budżetu państwa, a nie do poszczególnych WORD-ów. Tym samym wynagrodzenia egzaminatorów nie są powiązane z wynikami egzaminów. Rząd tą zmianą chce podnieść zdawalność egzaminów na prawo jazdy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj