Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Biała sobota również w Rybniku

Facebook Twitter

Focus Mall Rybnik zaprasza w sobotę (03.11.) na bezpłatne konsultacje organizowane w ramach "Światowego Dnia Udaru Mózgu". Od godz. 10.00 do 17.00 będzie można skorzystać z porad lekarzy i pielęgniarek oraz wykonać badania: ciśnienia, poziomu cukru i cholesterolu.

W programie:

  • bezpłatne kosultacje lekarzy i pielęgniarek Oddziału Udarowego WSS nr 3 w Rybniku,
  • profilaktyka udaru mózgu oraz porady specjalistów neurologów,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • badanie poziomu cukru,
  • badanie poziomu cholesterolu.

W ramach obchodów Światowego Dnia Udaru Mózgu na całym świecie organizowane są akcje informacyjne w celu propagowania wiedzy na temat udaru mózgu, który jest ogromnym problemem medycznym i społecznym. W Polsce na udar mózgu zapada rocznie 70 000 osób, natomiast liczba zgonów jest blisko 2-krotnie większa niż z powodu ostrego zawału serca. Udar mózgu jest najczęstszą przyczyną inwalidztwa u osób powyżej 40 roku życia, a całkowite koszty leczenie udaru i jego następstw szacuje się na około 8 mld złotych rocznie. Częstość występowania udaru zwiększa się z wiekiem i najczęściej występuje on w populacji powyżej 60 roku życia. W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa polskiego należy spodziewać się, iż udar mózgu będzie stanowił coraz większy problem medyczny i społeczny.
Dlatego konieczne jest podjęcie działań mających na celu poprawę wyników leczenie oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat profilaktyki udaru. Skuteczne leczenie jest możliwe jeśli chory szybko trafi do oddziału udarowego, gdzie zapewnione jest odpowiednie leczenie. Czas odgrywa istotną rolę, ponieważ udar mózgu wymaga pilnego leczenia, które powinno być podjęte w ciągu 4,5 godz. od pierwszych objawów – wtedy rokowanie można zdecydowanie poprawić! Profilaktyka udaru mózgu polega na skutecznym leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy oraz wysokiego poziomu cholesterolu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj