Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Białas: Rząd nie ma pomysłu na Śląsk, region z górnictwem zostanie sam

Facebook Twitter

"Nie mamy czasu, by przyjąć długofalowy model transformacji górnictwa, to chowanie przez rząd i związki zawodowe głowy w piasek" - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 Patryk Białas prezes Stowarzyszenia "BoMiasto". Mimo, że związkowcy i rząd nie podpisali cały czas porozumienia w sprawie transformacji sektora górniczego, to ustalili, by wprowadzić tzw. model niemiecki zakładający wieloletni proces.

Fot. pgg.pl

Na razie nie wiadomo, czy odejście od węgla nastąpi w 2060 roku jak chcą związki, czy w 2050 roku jak proponuje rząd. Na pewno jednak nie będzie to rok 2030:

Nie mamy już czasu na to, żeby iść drogą niemiecką. Absolutnie to jest mało ambitne, nieuczciwe i nieracjonalne podejście. To jest po prostu chowanie głowy w piasek.

Radio 90: Ale ze strony rządowej czy związków zawodowych?

I z jednej i z drugiej strony. Mydlenie oczu, że te zobowiązania międzynarodowe nas nie obowiązują, a z drugiej strony pokazywanie, że zobowiązania międzynarodowe sobie, natomiast my wewnętrznie możemy prowadzić inną narrację.

Rząd nie ma pomysłu na Śląsk, ten region z górnictwem zostanie sam

– podkreśla poranny gość Radia 90:

Rząd nie ma pomysłu na Śląsk, nie ma oferty dla Śląska. Rząd nie do końca przejmuje się Śląskiem. Jest to przykre, to co mówię. Dla mnie Ślązaka jest to bardzo przykre. Natomiast te ostatnie tygodnie jasno pokazały, że niestety, ale nikt nie traktuje poważnie Śląska. Obawiam się, że Śląsk z górnictwem zostanie sam. Rząd nam nie pomoże, bo nie ma oferty, pomysłu, nie ma planu.

Zdaniem Patryka Białasa pociąg z unijnymi pieniędzmi na transformację ruszył. Wsiadło do niego 26 państw, jedynym, który tego nie zrobił jest Polska. Póki co w naszym kraju energetyka w około 80% jest oparta na węglu. Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z Patrykiem Białasem prezesem Stowarzyszenia „BoMiasto” do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj