Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biblioteka Inspiruje. To hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek w Rybniku

Facebook Twitter

Tydzień Bibliotek rusza już w niedzielę (8.05.), a w planach na kolejne dni: spotkania autorskie, wystawy i warsztaty. Sprawdź harmonogram wydarzeń i wybierz coś dla siebie. Od poniedziałku do soboty potrwają także Dni Otwarte Magazynu Książki, będzie można nabyć egzemplarze za złotówkę.

By porozmawiać z czytelnikami przyjadą: Grzegorz Kasdepke, Agnieszka Frączek i Iwona Zabielska – spotkanie z tą autorką połączone będzie z wystawą:

– zapowiada Marzena Oleksy z filii numer 8 rybnickiej biblioteki. Warsztaty i konkurs przygotowano też na koniec Tygodnia Bibliotek, w czwartek (12.05.) warto odwiedzić główną siedzibę placówki:

Początek warsztatów w czwartek (12.05.) o 10.00.

Program Tygodnia Bibliotek:

9 maja, godz. 10:00 – 12:00, filia nr 18, ul. Orzepowicka 14B

Biblioteka Na Trzepaku – „Bajkogród”
Zabawa plenerowa dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat uczęszczających do przedszkoli na terenie dzielnicy Maroko-Nowiny.

10 maja, godz. 10:00 i 12:00, Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7

„Masz prawa człowieku” – spotkanie autorskie z Iwoną Zabielską połączone z warsztatami i wystawą.
Godz. 10:00 – dzieci w wieku 8-10 lat,
Godz. 12:00 – dzieci w wieku 11-13 lat.
Ilość miejsc jest ograniczona.

11 maja, godz. 12:15, Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke.
Ilość miejsc jest ograniczona.

12 maja, godz. 8:15 – filia nr 12 (ul. Rybnicka 23) i 10:30 – filia nr 8 (ul. Reymonta 69)

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek.
Ilość miejsc jest ograniczona.

12.05, godz. 10:00, Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7

Otwarte warsztaty zdobienia porcelany połączone z konkursem plastycznym „Literatura na porcelanie”.
O porcelanie opowie prezes „Porcelany Bogucice” – Marek Przybył.

Informacje o autorach i wystawie:

Iwona Zabielska – „Masz prawa człowieku”

Żeby prawa człowieka były przestrzegane na całym świecie, na całym świecie powinny ukazywać się takie książki. Ilustratorzy posługują się uniwersalnym językiem – zrozumiałym na każdym kontynencie, niezależnie od wieku odbiorców. „Masz prawa, człowieku” to książka kierowana do dzieci, ale i do dorosłych. Do tych wszystkich, których łączy inteligencja i wrażliwość.
(źródło: Wydawnictwo Tamaryn).

Wystawa „Masz prawa człowieku”
Wystawa wielkoformatowych ilustracji pochodzących z książki „Masz prawa, człowieku autorstwa Małgorzaty Węgrzeckiej i Iwony Zabielskiej. Ekspozycja przedstawia przygotowane przez czołowych polskich ilustratorów obrazy, do stworzenia których inspiracją była Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.

Grzegorz Kasdepke

Polski pisarz literatury dziecięcej i młodzieżowej, autor scenariuszy, dziennikarz. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Współpracuje z takimi wydawnictwami jak Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza. Jest laureatem wielu nagród (m.in. za „Kacperiadę” Książka Roku 2001 polskiej sekcji IBBY i Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, Nagroda Edukacja XXI 2003 za „Co to znaczy…”, Nagroda Edukacja XXI 2004 za „Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci”, Najlepsza Książka Roku w kategorii „literatura dla dzieci” plebiscytu Wirtualnej Polski w 2006 r. za „Niesforny alfabet”).

Agnieszka Frączek

W książkach dla najmłodszych Agnieszka Frączek popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach i homofonach, o frazeologizmach  i przysłowiach. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi („Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych”). Stworzyła także serię książek logopedycznych („Dranie w tranie”, „Muł mądrala i innych wierszy co niemiara”, „Kelner Kornel i inne wiersze niesforne”, „Struś na cisie i inne fisie”). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.
(źródło: Wydawnictwo Literatura).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 lipca 2024