Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biblioteka już gotowa, ale jeszcze w stanie surowym [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Jeszcze kilka miesięcy trzeba będzie poczekać na otwarcie nowej biblioteki w Żorach.

Przypomnijmy, placówka ma się przenieść z budynku na osiedlu Pawlikowskiego do centrum. Na jej potrzeby wyremontowany został budynek Starego Młyna przy ulicy Rybnickiej. Otwarcie według pierwotnych planów miało nastąpić jeszcze w tym roku, ale prace się przedłużyły. Dlaczego? Mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, Aleksandra Zawalska-Hawel

Wszyscy wiemy, że łatwiej jest postawić nowe, niż odrestaurować coś, co ma swoje lata. Aczkolwiek atrakcyjność takiego obiektu jednak sprawiły, że władze miasta postanowiły go odrestaurować. Ale takie właśnie budynki generują niespodzianki budowlane, stąd też przesunął się termin oddania go przez wykonawcę. Ostateczny termin jest teraz 20 grudnia. Na tym etapie robimy już przetarg na wyposażenie tego obiektu. To są cztery poziomy, które trzeba funkcjonalnie wyposażyć zgodnie z projektem architekta wnętrz, które już jest od dawna gotowe.

Nowa biblioteka będzie mieściła się na czterech poziomach, to będą nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie.

Na pierwszym poziomie będzie literatura popularnonaukowa w szerokim rozumieniu tego słowa. Kolejne piętro to literatura piękna i dział multimediów. Cały trzeci poziom będzie przeznaczony dla dzieci i dla młodzieży. To nie będzie już oddział dla dzieci i młodzieży tylko dwie oddzielne strefy bardzo pięknie zaprojektowane. Czwarty poziom to będzie przestrzeń galeryjna. Pokoje do pracy, gdzie będzie można przyjść, popracować ze sztalugą, albo coś napisać. Tak, żeby czuć się dobrze, spokojnie i żeby nikt nam nie przeszkadzał.

To nie koniec ciekawych wnętrz w budynku nowej biblioteki. Będzie tam także…

Sala wielofunkcyjna. Tak ją nazywamy, gdzie będzie można zorganizować konferencję, seminarium, ze wszystkimi udogodnieniami. Oprócz tego w bibliotece będzie miejsce na „makerspace” gdzie będzie można uczyć się nowych technologii, pomajsterkować, albo uszyć coś na maszynie. Oczywiście do tego trzeba odpowiedni sprzęt. Będzie także salka kinowa, żeby można skorzystać z działu multimedialnego, będzie można z przyjaciółmi przyjść, usiąść wygodnie i obejrzeć wybrany film.

Całość uzupełni kawiarenka, która znajdzie się na dachu budynku.

Nowa siedziba biblioteki da nam nowe możliwości, będziemy też bliżej czytelnika

– przekonuje dyrektor Zawalska-Hawel.

Warto się przenieść, bo będą piękne, odrestaurowane przestrzenie. Ponad 2 tysiące metrów kwadratowych do dyspozycji czytelników i personelu. Ale oczywiście tez samo umiejscowienie tej biblioteki. Osiedle Pawlikowskiego jednak od innych dzielnic jest troszeczkę oddalone. Tak to wszyscy będą mieli jednakową trasę do pokonania. Wiadomo, że do centrum ludzie jeżdżą na zakupy, załatwiają inne sprawy, niejako przy okazji zawsze można do biblioteki wstąpić. Zapraszamy serdecznie, czekajcie na otwarcie!.

Jutro, w piątek (20.12.) nastąpi oficjalny odbiór wyremontowanego budynku. Później będzie on wyposażany. Jego otwarcie może nastąpić na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku. A na radio90.pl znajdziecie zdjęcia wyremontowanego budynku dawnego Starego Młyna oraz wizualizacje nowych wnętrz biblioteki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022