Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biblioteka pedagogiczna w Wodzisławiu Śląskim nie zostanie zlikwidowana

Facebook Twitter

Dobra wiadomość dla czytelników z Wodzisławia i okolic. Wszytko wskazuje na to, że Biblioteka Pedagogiczna nie zostania zamknięta. Przypomnijmy, chodzi o filię placówki wojewódzkiej, która funkcjonuje na osiedlu 1 Maja w wodzisławskiej dzielnicy Wilchwy.

Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Województwa Śląskiego przyjął uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji sześciu filii pedagogicznych bibliotek wojewódzkich, także tej w Wodzisławiu. Decyzji sprzeciwił się zarząd powiatu.

Zarząd po dogłębnej analizie sytuacji, mając na uwadze to, iż ta biblioteka jest bardzo ważnym ogniwem w podnoszeniu kompetencji nauczycieli i mając na uwadze jej bogate i fachowe zbiory, uznał za celowe jej utrzymanie i zaproponował zarządowi województwa śląskiego jej przejęcie na zasadzie równomiernego jej współfinansowania i jestem przekonany, że uda nam się bibliotekę utrzymać we własnym zakresie. – usłyszał Robert Krzyżaniak od starosty powiatu wodzisławskiego, Tadeusza Skatuły.

Biblioteka będzie teraz placówką powiatową, starostwo będzie łożyło na jej funkcjonowanie 50 procent kosztów, to około 80-90 tysięcy złotych w skali roku, pozostałą część pokryje województwo.

Likwidacja biblioteki byłaby dużym błędem – dodaje starosta Skatuła. – Jej bogate i fachowe zbiory w zakresie pedagogiki, dydaktyki, metodyki i metodologii badań są jednymi z najnowocześniejszych. Biblioteka posiada dziesięć nowoczesnych stanowisk komputerowych, dwa programy komputerowe LIBRA, zbiory są w pełni skomputeryzowane. W bibliotece tej zarejestrowanych jest prawie 1900 czytelników. Prawie 400 to nauczyciele, pozostali to studenci. Myślę, że trzeba walczyć o takie dobro, które jest bogactwem dla naszego powiatu.

Dodajmy, że starosta Skatuła otrzymał zapewnienie od dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Wojewódzkiego, że wodzisławska biblioteka nie zostanie zlikwidowana.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021