Biblioteka w Cieszynie chce przyciągnąć młodzież. „To ma być dla nich trzecie, ważne miejsce – po domu i szkole”
"Zróbmy to po swojemu. Młodzi tworzą literacką przestrzeń w Cieszynie" - to nazwa nowego projektu, który realizuje biblioteka w Cieszynie. To inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Jeszcze można się przyłączyć.
Biblioteka w Cieszynie zaprasza młodzież
Jak przyciągnąć młodych do biblioteki? Nad tym wspólnie z młodzieżą chcą zastanowić się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. To tam zapraszają wszystkich w wieku od 13 do 18 lat do udziału w projekcie pod nazwą „Zróbmy to po swojemu. Młodzi tworzą literacką przestrzeń w Cieszynie”.
Placówka wciąż czeka na chętnych, którzy chcieliby uczestniczyć w projekcie
– mówi koordynatorka projektu „Blisko”, Beata Parchańska:
Beata Parchańska: Projekt ma na celu stworzenie wspólnie z młodzieżą miejsca takiego, które dla nich byłoby odpowiednie, gdzie oni by się czuli swobodnie, dobrze, gdzie byliby wysłuchani, gdzie mogliby się realizować, spędzać swój czas wolny. Takiego trzeciego miejsca zaraz po domu, po szkole. Chcemy, żeby nie traktowali biblioteki zbyt surowo, żeby pozbyli się pewnych stereotypów, że tutaj jest niefajnie, tutaj trzeba być po cichu, że wszyscy patrzą na każdego. To ma być miejsce dla nich, spokojne, gdzie mogą się realizować, jak chcą.
W ramach projektu już w najbliższą sobotę (14.09) w cieszyńskiej bibliotece odbędą się specjalne warsztaty:
Beata Parchańska: 14 września mamy warsztaty designe thinking, podczas których będziemy szukać pomysłu, jak przyciągnąć młodych ludzi do biblioteki. Nic nie chcemy robić same, jako bibliotekarki, właśnie dlatego przyciągamy młodzież, żeby wspólnie dojść do jakiegoś punktu, który byłby odpowiedni dla młodych ludzi. Zapraszamy młodzież, bo cały czas trwa nabór do tej inicjatywy. Na stronie Biblioteki Miejskiej, na profilach społecznościowych Facebook i Instagram jest ankieta zgłoszeniowa, gdzie zapraszamy młodzież w wieku 13-18 lat do wspólnej przygody z biblioteką i w bibliotece.
Kilka osób już się zapisało, cieszyńskie bibliotekarki liczą, że uda się zgromadzić grupę licząca około 15 osób. Dodajmy, że w ramach projektu uczestnicy odwiedzą także dwie biblioteki w Oświęcimiu i Czechowicach-Dziedzicach, aby zobaczyć funkcjonujące tam rozwiązania. Być może zainspiruje ich do wprowadzenia także zmian w także w cieszyńskiej placówce.
My niezależnie od projektu, na który bardzo liczymy, pewne już zmiany wprowadzamy
– dodaje Beata Parchańska:
Beata Parchańska: Wspólnie z całą załogą zmieniamy troszeczkę naszą przestrzeń, to znaczy część wypożyczalni, dokładnie księgozbioru popularno-naukowego przenieśliśmy do czytelni. Tam zrobiliśmy miejsce do cichej, swobodnej pracy. Zrobiliśmy kącik, gdzie można sobie gazetę spokojnie poczytać, albo po prostu przyjść i odpocząć. Tak jak sobie każdy zaplanuje, tak sobie spędzić czas wolny.
Przypomnijmy nabór do projektu „Zróbmy to po swojemu. Młodzi tworzą literacką przestrzeń w Cieszynie” trwa. W najbliższą sobotę (14.09) specjalne warsztaty „design thinking” i spotkaniach z ekspertami.
Czytaj także:
- Kolejna zbiórka plecaków w Cieszynie. Przekazane zostaną bezdomnym
- Policjanci z Cieszyna zatrzymali rybniczanina, który przenosił narkotyki przez granicę