Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biblioteka z Cieszyna najlepszą w województwie [WIDEO]

Facebook Twitter

Pierwsza w województwie, jedenasta w kraju. Biblioteka Miejska w Cieszynie podtrzymała zaszczytny tytuł „Najlepszej biblioteki” w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek organizowanym przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki.

Co roku Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagradzają najlepsze biblioteki w Polsce, doceniając tym samym zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

Sukces biblioteki jest wypadkową trzech czynników: władz miasta Cieszyna, czytelników i nas, pracowników

– podkreśla Izabela Kula dyrektor cieszyńskiej biblioteki:

Utrzymujemy się z dotacji, która płynie z samorządu i to jest takie dowartościowanie tych włodarzy, którzy uważają, że biblioteka to jest ważne miejsce w mieście i warto na nią wykładać pieniądze. Oczywiście kreatywny zespół jest ważny i to, że udaje nam się współpracować z innymi instytucjami. Mamy pracownie multimedialną, gdzie kształcimy i dzieci i młodzież, ale również seniorów. Mamy oddział dla dzieci. To również kreatywność naszych pracowników, którzy wiedzą co i potrafią zakupywać książki adekwatne do zapotrzebowania czytelników. Każdy moim zdaniem robi to, co niego należy i stąd ten sukces.

Wpływ na tę nagrodę miała również liczba czytelników, którzy korzystają z biblioteki. Tych w Cieszynie nie brakuje. Jak zaznacza Kula, nawet w tym, ciężkim dla kultury roku, odwiedzali instytucję.

To był pomysł naszych dziewczyn, żeby wymyślić książkę na wynos, tak jak było z jedzeniem w restauracjach i umawiać się z czytelnikami pod biblioteką. Bardzo się cieszymy, że już można otworzyć wreszcie, bo to nie było godne dla czytelnika, że nie może wejść do środka, że musi czekać. Nieraz padało, wiało i nie czułam się komfortowo z tym, ale mimo to mogli wziąć książki i mieć je w domu i wypełniać czas. 130-150 osób było dziennie, to chyba dość sporo jak na te czasy.

Zobaczycie galę, która w tym roku, odbyła się on-line:

W dzisiejszej, ekstremalnej sytuacji, którą niewątpliwie jest pandemia oraz jej skutki, tylko te biblioteki i te samorządy, które były bardzo dobrze przygotowane, które dbały o infrastrukturę, które dbały o kontakty nie tylko bezpośrednie, ale również o wykorzystywanie najnowszych technologii osiągnęły sukces

– powiedział podczas gali Dariusz Jaworski, Dyrektor Instytutu Książki. Gratulacje zwycięskim bibliotekom złożyli również dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej oraz Marcin Piasecki, Redaktor Zarządzający Rzeczpospolitej.

Sukces cieszyńskiej biblioteki jest wypadkową trzech czynników: władz miasta Cieszyna, które rozumiejąc znaczenie instytucji w środowisku lokalnym łożą środki finansowe na jej utrzymanie, mieszkańców miasta, którzy czytają i korzystają z usług biblioteki, no i wreszcie kreatywnego zespołu pracowników instytucji, którzy potrafią wykorzystać ten potencjał oferując usługi adekwatne do potrzeb lokalnej społeczności

– komentuje Izabela Kula, dyrektor cieszyńskiej biblioteki.

Bardzo się cieszę, że kolejny raz doceniono działania naszej biblioteki. To ważne miejsce na mapie kulturalnej Cieszyna, z powodzeniem i zaangażowaniem realizuje swoją misję. Tworzone jest przez ludzi pełnych pasji i kreatywności, co w tym trudnym roku jest szczególnie cenne

– mówi Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

Ocenie w Rankingu podlegały m.in. wielkość księgozbioru biblioteki, zakup nowości wydawniczych, godziny otwarcia biblioteki dla czytelników, udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy, dostęp do nowych mediów, a także takie działania, jak: promocja czytelnictwa, współpraca z innymi instytucjami, zaangażowanie bibliotekarzy, którzy podążając z duchem czasu tworzą atrakcyjną dla mieszkańców ofertę usług bibliotecznych, są przewodnikami po cyfrowym świecie oraz wyznaczają kierunek rozwoju instytucji.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj