Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Bieg po Nowe Życie. Nie bójmy się transplantologii! Możemy uratować kilka żyć

Już dzisiaj (18.05.) o 15:00 wiślański rynek wypełni się osobami, którym bliskie są idee donacji i transplantacji narządów. Symboliczny dystans przejdą sztafety. Utworzą je aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, lekarze transplantolodzy, koordynatorzy transplantacyjni, osoby po przeszczepieniu – dawcy i biorcy, przyjaciele i sympatycy biegu, dziennikarze i partnerzy, oraz młodzież. To Bieg po Nowe Życie.

pieg po nowe życie

Szacowany czas czytania: 04:21

Bieg po Nowe Życie – wyjątkowe wydarzenie w Wiśle

W sztafecie Ministerstwa Zdrowia wystartuje także Minister Izabela Leszczyna. Oczywiście w biegu nie zabraknie przedstawicieli naszej redakcji.

Wczoraj (17.05.) wieczorem w Wiśle odbyła się gala, podczas której uhonorowane zostały osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej, czy to w praktyce medycznej, czy naukowo lub promocyjnie.

Jednym z wyróżnionych był prof. Maciej Kosieradzki prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Jak mówi, w ubiegłym roku w Polsce przeprowadzono przeszczepów.

Jak przyznaje w rozmowie z Radiem 90, transplantacja wiąże się z ogromnymi emocjami, nie tylko dla rodzin osób zmarłych i pacjentów czekających na przeszczep.

Maciej Kosieradzki: Na pewno bieg jest ważnym elementem w popularyzacji idei transplantacji. Ważny szczególnie myślę w tych młodych środowiskach ludzi, którzy żyją w mediach społecznościowych i stamtąd głównie czerpią informacje. A to jest tak naprawdę, jeśli nawet nie inwestycja na dziś, to jest to ogromna inwestycja na przyszłość, która jest niezwykle ważna. I ona, nawet jeżeli dzisiaj niewielka część sukcesu jest efektem Biegu po Nowe Życie, to jego owoce będziemy zbierać przez najbliższe 30 lat.

prof. Maciej Kosieradzki

Sam bieg, który odbywa się już 24. raz, jest istotną częścią promocji całego ruchu transplantacyjnego.

Maciej Kosieradzki: Próbujemy właśnie w tym świecie najmocniejszych tak naprawdę emocji, jakie człowiek mieć może jakoś się poruszać. To moim kolegom, koordynatorem, anestezjologom udaje się, jak widać, coraz lepiej, znakomicie. Oczywiście z drugiej strony to jest to, co ja widzę. Ja widzę człowieka często umierającego czy bardzo ciężko chorego, któremu po przeszczepie ogromnie poprawia się jego jakość życia, czy jego stan ogólny, czy w ogóle po prostu przeżywa kolejny rok, dwa, 5, a niektórzy 20 lat.

My jesteśmy takim europejskim średniakiem, jeśli liczyć wszystkie kraje Europy. No ale aspirujemy oczywiście do tych krajów Europy Zachodniej. Jesteśmy dużym krajem Europy, więc też stać nas na więcej. Na pewno jesteśmy lepsi niż np. Niemcy, którzy przecież są dużo bogatszym krajem niż my. Jeśli chodzi o transplantologię, bijemy ich obecnie na głowę.

Jesteśmy dużą rodziną, osób, które popierają ideę transplantologii – mówi Arkadiusz Pilarz, organizator i pomysłodawca Biegu po Nowe Życie. Jak dodaje, nie da się wszystkiego policzyć, działań, artykułów, akcji promocyjnych, ale ogromną radość daje to, że przykładamy malutką cegiełkę do tego, że faktycznie tych przeszczepów jest więcej.

Arkadiusz Pilarz: To jest bardzo duża rodzina, którą zbudowaliśmy wspólnymi siłami przez te 13 lat. Rodzina osób po przeszczepie. Rodzina mediów ogólnopolskich, regionalnych, lokalnych. Rodzina lekarzy, koordynatorów transplantacyjnych, gwiazd sportu, muzyki, ekranu, filmu, kabaretu polskiego, dziennikarstwa i też autorytetów medycyny transplantacyjnej. Wielu partnerów, którzy wspierają Bieg po Nowe Życie. I ta rodzina, chyba z tego jestem najbardziej szczęśliwy, że powstała i coraz bardziej się powiększa.

Arkadiusz Pilarz

Wśród wyróżnionych znaleźli się również Olga Łasak i Cezary Trybański.

Cezary Trybański: Jest to poważny temat, o którym ja mogę wprost powiedzieć, mało wiedziałem, dopóki się nie pojawiłem na tej imprezie. Tutaj tak naprawdę dowiedziałem się, na czym polega transplantologia. Można to zrobić za życia, oddać jakiś narząd. Wiążę się to z jakimś ryzykiem i ludzie się tego boją. Ale pośmiertnie nie ponosimy żadnego ryzyka, a możemy uratować ludzkie życie.

Olga Łasak: Kto wie, czy jutro nie przejdę jakiejś grypy i nagle nie dostanę powikłań i będę jednym z” przeszczepków”. To naprawdę dotyczy wszystkich. Nie miałam nawet świadomości tego, że można robić przeszczepy nie tylko serca, wątroby i nerki, bo to jest najbardziej popularne. Tylko naprawdę są organy, gdzie byłam zaskoczona, że można je również przeszczepić i można komuś dzięki temu uratować życie. Czy w ogóle w jakiś sposób dać nowe życie.

Olga Łasak i Cezary Trybański.

Aktorzy, dziennikarze, a przede wszystkim ci, którzy otrzymali drugie życie po przeszczepie, spotkają się dzisiaj na rynku w Wiśle. Bieg po nowe życie – początek o godzinie 15.00.

W kategorii „Aktywni po transplantacji” kapituła nagrodziła Rafała Kątnego. Kolejna kategoria to „Media o transplantacji”, w tym roku wyróżnione zostało Polskie Radio Katowice. Nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie trafiła do UCK w Gdańsku. W kategorii „Aktywni dla transplantacji” nagrodzeni zostali Olga Łasak oraz Cezary Trybański. Nagroda została przyznana także w kategorii „Rok w polskiej transplantacji”. Otrzymał ją „Poltransplant”. Natomiast w kategorii „Osobowość polskiej transplantacji” nagrodzony został profesor Maciej Kosieradzki. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym

Czytaj także:

REKLAMA