Bieg po Nowe Życie w Warszawie. Na starcie 100 sztafet, w tym sztafeta Radia 90
Bieg po Nowe Życie w Warszawie z sztafetą pod szyldem Radia 90. Byli także przedstawiciele świata sportu, muzyki, kina.
Bieg po Nowe Życie w Warszawie
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów. Z kijami do nordic walking maszerowały w Warszawie gwiazdy świata sportu, muzyki, teatru i filmu, dawcy rodzinni, lekarze, koordynatorzy transplantologiczni, przedstawiciele mediów. Od kilku już edycji, udział w Biegu biorą także uczniowie szkół średnich. Oczywiście, w skład czteroosobowych sztafet weszły także osoby żyjące dzięki transplantacji narządów. Na starcie stanęła także czteroosobowa sztafeta pod szyldem Radia 90.
To prawdziwi bohaterowie tego wydarzenia
– przekonywał aktor Jarosław Boberek.
W biegu, ramię w ramię startowali i ci którzy operacje przeprowadzają i ci którym organy zostały przeszczepione. Byli też dawcy. Artur Zychowicz jest już 13 lat po transplantacji wątroby. Przeszedł zabieg na pierwszym roku studiów lekarskich. Skończył medycynę.
Zrobiłem specjalizację z radiologii i diagnostyki obrazowej, pracuję w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
— mówi pan Artur. Ma żonę Izę, także lekarkę i dwójkę wspaniałych dzieci trzyletnią córeczkę i rocznego synka.
Z Olsztyna na Bieg po Nowe Życie przyjechała Lenka. Dziewczyna ma 7 lat, w 2022 roku przeszła transplantację serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Uczy się w drugiej klasie.
Jesteśmy tutaj dzięki temu, że ktoś w bardzo trudnym momencie podjął mądrą decyzję. To nasz drugi Bieg, będziemy wspierać to wydarzenie. Lenka chorowała na kardiomiopatię przerostową zawężoną drogą odpływu. Dosyć szybko okazało się, że konieczna będzie transplantacja. Jej starszy brat, Wojtek, także ma zdiagnozowaną kardiomiopatię, jest zabezpieczony kardiowerterem
– opowiadała Anna Szopińska, mama Lenki i Wojtka.
To w Zabrzu przeszczepiono niedawno serce u najmłodszego dziecka w Polsce. Biorczynią była siedmiotygodniowa dziewczynka, która urodziła się z bardzo skomplikowaną wadą serca. Opowiadała o tym dr Joanna Śliwka, zastępczyni koordynatora Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Dawcy dla tak malutkich dzieci zdarzają się bardzo rzadko
– mówiła Joanna Śliwka.
Jacek Kopczyński, aktor który wsparł Bieg po Nowe Życie przekonywał, że warto mieć przy sobie świadectwo woli na wypadek, gdyby przytrafiło nam się coś złego.
Nikomu tego oczywiście nikt z nas nie życzy. Jeśli jednak już tak się stanie, to dajmy szansę innym
– przekonywał, mówiąc, że sam nosi takie oświadczenie. Przypominał także o tym, że dawcą niektórych organów można zostać także za życia tak jak ambasador i współtwórca Biegu po Nowe Życie, Przemysław Saleta, oddał przed laty nerkę swojej córce.
Na czele 100 czteroosobowych sztafet stanęli między innymi Przemysław Saleta, Lucyna Malec, Jarosław Boberek, Olga Kalicka, Marcin Korcz, Jolanta Fraszyńska, Robert Korzeniowski, Paulina Chylewska, Ewa Błachnio, Robert Korólczyk, Olga Łasak oraz po raz pierwszy aktorzy: Magdalena Kumorek, Bogdan Kalus, Krystian Pesta, Jacek Lenartowicz, Łukasz Konopka a także sportowcy Luiza Złotkowska, Bartłomiej Bołądź, Artur Szalpuk i Damian Wojtaszek. Wśród autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej znaleźli się między innymi profesorowie: Roman Danielewicz, Artur Kamiński, Alicja Dębska-Ślizień, Mariusz Kuśmierczyk, Michał Grąt, Piotr Kaliciński, Jarosław Czerwiński, Magdalena Durlik, Dorota Kamińska, Marek Jemielity, Sławomir Żegleń, Sławomir Nazarewski, Joanna Raszeja-Wyszomirska, Zbigniew Włodarczyk, Tomasz Jakimowicz. Byli także członkowie rybnickiego Kabaretu Młodych Panów.
Czytaj także: