Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bieg po Nowe Życie. Znów w Wiśle, znów spotkanie twarzą w twarz

Facebook Twitter

To będzie 10. edycja wydarzenia w Wiśle, a 18. w historii, mimo wielu przeciwności Bieg po nowe życie wraca w Beskidy, i co najważniejsze do znanej i lubianej formuły. Na symbolicznej trasie marszu nordic walking wystąpią jak zawsze osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele świata medycyny oraz osoby znane z ekranów telewizyjnych, świata filmu, teatru, estrady, sportu czy mediów. Radio 90 poleca Wam to wydarzenie.

Największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów odbędzie się 12 czerwca.

Jubileusz z powodu pandemii będzie skromniejszy niż planowaliśmy, ale najważniejsze jest to, że możemy się spotkać i promować idee, które przyświecają Biegowi po Nowe Życie

– cieszy się Przemysław Saleta, ambasador i współtwórca wydarzenia. Pierwsze sztafety zobaczymy na starcie kilka minut po 12.00.

Pandemia dotknęła polską transplantologię, tak jak inne dziedziny medycyny. W 2020 roku we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono1180 narządów od zmarłych dawców. W 2019 roku były to 1473 narządy. Przeszczepiono o 190 mniej nerek, o 67 wątrób, o 6 płuc. Na tym samym poziomie utrzymało się tylko przeszczepianie serc. Wykonano też o 14 przeszczepień mniej od żywych dawców. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie jest obecnie1762 pacjentów. Najwięcej, bo 974 pacjentów czeka na nową nerkę, aż 408 na nowe serce.

Mówienie o transplantologii, przekonywanie i edukacja są potrzebne jak nigdy dotąd. Szykujemy się na przyjazd wielu znakomitych autorytetów z dziedziny transplantologii i nie tylko. Będą więc lekarze różnych specjalności i koordynatorzy transplantacyjni. Staramy się, by jak najszerzej były reprezentowane polskie ośrodki przeszczepiające narządy.

– mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie.

Radio 90 od lat wspiera Bieg po Nowe Życie w Wiśle zapowiadając kolejne edycje czy relacjonując spotkania. W ubiegłym roku byliśmy częścią wydarzenia online.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024