Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bieg po Nowe Życie. Wielka impreza promująca transplantologię znów w Wiśle

Facebook Twitter

13 maja o 15.00 w Wiśle coraz liczniejsza drużyna spotka się w marszu promującym polską transplantologię. Po raz 22. odbędzie się Bieg po Nowe Życie. Także w tym roku z numerem 90 wystartuje sztafeta Radia 90.

Bieg po Nowe Życie. Wielka impreza promująca transplantologię znów w Wiśle
mat.prasowe/ Przemysław Saleta, Wisła 2022

Bieg po Nowe Życie. Idea

Promować, edukować, przekonywać – to najważniejsze słowa, które od 13 lat towarzyszą Biegowi po Nowe Życie, wydarzeniu, w czasie którego osoby po transplantacjach, znane osoby ze świata teatru, filmu, sportu i muzyki oraz lekarze różnych specjalności związanych z przeszczepieniami, a także koordynatorzy transplantacyjni maszerują z kijami do nordic walking, by o transplantologii cały czas było głośno.

Bieg otworzy Przemysław Saleta. Tradycyjnie wystartuje w pierwszej sztafecie na wiślańskim rynku. Słynny bokser i kickbokser nie interesował się specjalnie transplantologią, dopóki nie zachorowała jego córka Nicole. W jego rodzinie ani w rodzinie Ewy Pacuły, mamy dziewczyny, nikt wcześniej nie miał problemów z nerkami. Saleta bez wahania zdecydował się oddać córce nerkę. Miał pecha, bo doszło u niego po zabiegu do komplikacji, co bardzo rzadko się zdarza. Mimo tego wrócił do zdrowia, do aktywnego życia, do uprawiania sportu. Stwierdził, że trzeba zrobić coś, co będzie promowało ideę transplantologii. Tak narodził się pomysł Biegu po Nowe Życie. Promować, edukować, przekonywać, mówić o transplantacjach, zwracać uwagę na problem, nawet jeśli nasza świadomość jest coraz większa.

Chcemy, aby Bieg po Nowe Życie nie przestawał nieść ważnego przekazu o drugim życiu, które każdy z nas może podarować bliskiemu lub bezimiennej osobie. Rok temu postanowiliśmy, że wydarzenie rozpocznie się o 15.00, czyli później niż zwykle. Ta formuła bardzo się sprawdziła, wielu ludzi ustawiło się wzdłuż trasy, by dopingować uczestników wydarzenia. Mam nadzieję, że 13 maja oglądających i kibicujących będzie jeszcze więcej

– mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie.

W tym roku do tradycyjnie trzyosobowych sztafet dołączą kolejni uczestnicy – uczniowie ze szkół województwa śląskiego.

W kolejnych miesiącach szkoły, które się przyłączyły do wydarzenia i zostały ambasadorami polskiej transplantologii, odwiedzą osoby po transplantacjach, opowiedzą o tym, co przeszły, jak teraz żyją, powiedzą więcej o przeszczepieniach i dawstwie narządów

– dodaje Arkadiusz Pilarz.

To bardzo poruszające historie – takie jak Karola Prętnickiego, który miał 43 lata, gdy przeszczepiono mu serce.

Nie miałem żadnych obciążeń genetycznych, zupełnie przypadkowo, podczas RTG klatki piersiowej okazało się, że mam bardzo duże serce. Padło określenie „kardiomiopatia rozstrzeniowa”. Kompletnie nie wiedziałem, co to za choroba

– wspomina Karol, który po raz kolejny wystartuje w Biegu po Nowe Życie. W 22. Biegu po Nowe Życie wystartują także dwie sztafety ze Słowenii. Znajdą się w nich osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele organizacji pacjenckich i Slovenija Transplant. Pobyt Słoweńców w Polsce to część współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Mamy w sobie niejedno życie”, który ma z jednej strony zebrać w formie książki dobrych praktyk najlepsze doświadczenia w zakresie promocji transplantacji i dawstwa narządów, z drugiej wyszkolić kadrę ambasadorów – edukatorów w obu krajach złożoną z osób po przeszczepieniu.

Bieg po Nowe Życie. Wielka impreza promująca transplantologię znów w Wiśle

Bieg po Nowe Życie w Wiśle 2022 roku

W Światowy Dzień Donacji i Transplantacji pojawił się teledysk do piosenki zespołu Łzy pod tytułem „Całe życie TAK” – piosenki Biegu po Nowe Życie.

Utwór jest trochę o nas, trochę o idei, która nam przyświeca, a głównie o ludziach, którzy dzięki transplantacji dostali drugie życie i cieszą się nim codziennie. Takich osób obejrzycie w teledysku kilkadziesiąt – zamknięte w kadrach portrety tych, którzy udowadniają, że po przeszczepieniu można normalnie żyć.

– napisali organizatorzy Biegu po Nowe Życie. Zobaczcie.

Radio 90 wspiera ideę Biegu po Nowe Życie. Także w tym roku z numerem 90 ruszy sztafeta Radia 90.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023