Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bieg Tropem Wilczym: Kapryśna aura nie zniechęciła uczestników

Facebook Twitter

W marcu jak w garncu mówi przysłowie. I faktycznie ci, którzy zdecydowali się na udział w niedzielnym Biegu Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych, musieli przygotować się na spotkanie z niskimi temperaturami.

tropem wilczym

Bieg Tropem Wilczym upamiętnia Żołnierzy Wyklętych

Mimo kiepskiej pogody bieg Tropem Wilczym odbył się w 300 miastach w całej Polsce. Jeden z nich w Raciborzu. Na starcie stanęło ponad 80 uczestników.

Nawet jakby był mróz i śnieg to ja bym i tak pobiegła, bo to jest co roku. To już jest taki rytuał, że my tu musimy być. Teraz my możemy właśnie upamiętniać tych żołnierzy wyklętych.

Jesteśmy już trzeci raz w Raciborzu i bardzo nam się tutaj podoba i każdego roku tu przyjeżdżam. Dopiero sobie niedawno uzmysłowiłam. 18 lat po wojnie został dopiero zastrzelony ten ostatni „Lalek” w 63 roku. Dla mnie to jest niepojęte, że takie rzeczy się działy. A co nas w szkole uczyli? Całkiem coś innego niż teraz się okazuje. Historia.

tropem wilczym

W Raciborzu bieg wystartował spod bram zakładu karnego. W czasach stalinowskich był on jednym z najcięższych więzień. Mówi współorganizator biegu Joanna Maksym-Benczew dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury:

Joanna Maksym-Benczew: W Raciborzu zginęło sporo wyklętych, którzy do tej pory leżeli w bezimiennych mogiłach na raciborskim cmentarzu i stąd właśnie to miejsce. Wspólnie z Zakładem Karnym, z OSiR, z Powiatowym Centrum Sportu i raciborskimi harcerzami oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku. Organizujemy tylko ten rekreacyjny bieg.

 

tropem wilczymBieg o symbolicznej długości 1963 metrów – upamiętniającej rok śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych odbył się w raciborskim Parku Roth.

tropem wilczym

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023