Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bierzmowanie w rybnickiej bazylice, pojawiły się obawy

Facebook Twitter

"To nie czas i miejsce" - tak nasza słuchaczka Marzena mówi o planach zorganizowania w rybnickiej bazylice sakramentu bierzmowania, który jest zaplanowany na najbliższą sobotę (24.10.). Ma obawy, czy przy obecnym wzroście zachorowań na COVID-19 to jest bezpieczne.

Boi się jako mama kandydata do bierzmowania, jak i nauczycielka młodzieży, która ma przyjąć sakrament:

W takiej sytuacji, kiedy mamy przyrost zachorowań w Rybniku, wydaje mi się, że ta sytuacja jest kuriozalna. Interweniowałam, pisałam do archidiecezji, nikt nie odpisał. Nikogo to nie interesuje. Ja pracuje w szkole i w związku z tym, Ci uczniowie wrócą po tym bierzmowaniu do szkół. Już i tak jesteśmy w sytuacji, kiedy mamy nauczanie hybrydowe, to jest sytuacja bardzo trudna, a teraz jeszcze się okaże, że tutaj bezobjawowo będą nas kolejne osoby zakażać. Wydaje mi się, że powinna parafia z tego zrezygnować. Wiem, że w innych parafiach rezygnuje się z tych bierzmowań, można to przesunąć na czerwiec i nic się nie stanie.

Ksiądz Marek Bernacki, proboszcz bazyliki pw. św. Antoniego w Rybniku uspokaja, że udzielenia sakramentu bierzmowania odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego i że będzie bezpieczne:

Msze się odbywają we wszystkich kościołach, nie ma zakazu odprawiania mszy, stąd ta msza z udzielaniem sakramentu bierzmowania będzie miała miejsce, oczywiście przy zachowaniu wszystkich obowiązujących norm, znaczy 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W bazylice, jako, że jest ona wielkim obiektem, tych osób może przebywać około 460, bierzmowańców mamy około 90. Ogłosiliśmy to już wcześniej, że zapraszamy tylko świadków i rodziców, aby nie tworzyć dużych iloci. Ja jestem spokojny, że przy zachowaniu tych wszystkich norm ta msza się odbędzie.

ksiądz Marek Bernacki

W niedzielnych mszach świętych uczestniczy więcej osób, niż będzie uczestniczyło w sakramencie bierzmowania

– dodaje ksiądz Bernacki.

Ale oczywiście jako proboszcz daje też możliwość wyboru:

Oczywiście zachowania też wszelkiej wolności. Jeśli ktoś czuje się zagrożony czy niepewny, jak najbardziej można przesunąć bierzmowanie dla tej osoby na czas późniejszy. Proszę tylko zgłosić się do proboszcza i takie sprawy ustalimy.

A udzielenie sakramentu bierzmowania w rybnickiej bazylice planowane jest na sobotę (24.10.) na godzinę 11.00, na dodatkowej mszy świętej.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj