Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bił żonę, otrzymał nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania

Facebook Twitter

Wczoraj około godziny 21.00 knurowska policja otrzymała informację o awanturze domowej i podejrzeniu przemocy w rodzinie. Natychmiast na miejsce skierowano patrol, który, rozpoznawszy sytuację, zdecydował o konieczności zabezpieczenia ofiary, 40-letniej knurowianki. W tym celu uruchomiono nowy instrument reakcji – wydano nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania przez 45-letniego męża. Mężczyzna przez kolejne 14 dni nie ma prawa zbliżyć się do mieszkania na odległość mniejszą niż 100 m.

fot. pixabay.com

Jak ustalili policjanci, sprawca stosował przemoc psychiczną i fizyczną w postaci bicia co najmniej od początku listopada br. Przed przyjazdem patrolu zbiegł z mieszkania. Nie uniknie nakazu i zakazu wydanego na podstawie nowego prawa. Stosowne postanowienia naklejono na drzwi od strony zewnętrznej i to, zgodnie z prawem, jest skuteczną formą powiadomienia sprawcy o zastosowanych wobec niego nakazie i zakazie. W przypadku złamania tych postanowień sytuacja prawna „przemocowca” zostanie zaostrzona – sprawca będzie podlegał karze aresztu, ograniczenia wolności oraz grzywnie.

Warto wiedzieć, że od 30 listopada 2020 roku obowiązują nowe przepisy w obszarze „przemoc w rodzinie”. Policjanci zyskali nowe narzędzie.  Zgodnie z nowymi uregulowaniami, policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz: podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu, jak również w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez ofiarę, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Do wydania nakazu lub zakazu zobowiązany jest każdy policjant, który poweźmie informację o stosowaniu przemocy w rodzinie. Wydany nakaz lub zakaz będzie obowiązywał 14 dni, z możliwością przedłużenia przez sąd.

Przed podjęciem decyzji policjant obligatoryjnie dokona oceny ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia ofiary. Dla oceny tego ryzyka przeznaczone będą kwestionariusze jego szacowania, zawierające kryteria określone przez ustawodawcę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022