Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Billboardy, bannery, anteny i klimatyzatory mają zniknąć z raciborskiej starówki

Facebook Twitter

W mieście rozpoczęły się prace nad stworzeniem tam Parku Krajobrazowego. Chodzi o poprawę estetyki elewacji budynków w ścisłym centrum. Mają pojawić się zakazy i ograniczenia dotyczące m.in. umieszczania tablic, napisów i ogłoszeń reklamowych, czy form małej architektury. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne na ten temat.

Fot. raciborz.pl

Do 18 marca w raciborskim magistracie przyjmowane są uwagi i wnioski do projektu uchwały, który już jest dostępny na stronach Biuletynu Informacji Publicznej oraz wyłożony w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu. Jeśli uchwała wejdzie w życie, to w ciągu 12 miesięcy od jej przyjęcia z dachów i elewacji budynków znikną anteny, maszty, klimatyzatory.

Uporządkowana zostanie kwestia ogródków gastronomicznych, które zgodnie z zapisami uchwały będą mogły funkcjonować tylko według określonych zasad, ustalona zostanie wysokość i rodzaj ogrodzeń, czy kolorystyka parasoli i markiz- uchwała dopuszcza tylko kolory: biały, brązowy i ich odcienie.

Obowiązywać będzie zakaz stosowania bilbordów i banerów, zakaz wieszania reklam i szyldów powyżej parteru. Uchwała reguluje także wielkość i ilość reklam, szyldów oraz ich kolorystykę. Witryny sklepowe mogłyby być wyklejanie maksymalnie do 20% powierzchni. Jeśli Rada Miasta przegłosuje uchwałę Racibórz, będzie piątym miastem na Śląsku, które wprowadzi park kulturowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj