Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biogazownia w Niewiadomiu: Prezydent o dzisiejszym spotkaniu z mieszkańcami

Facebook Twitter

"Nie boję się spotkania z mieszkańcami Niewiadomia w sprawie budowy biogazowni" - mówi porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Ma do niego dojść dziś (21.05.) o godzinie 18 na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Biogazownia w Niewiadomiu

Biogazownia w Niewiadomiu – dzisiaj spotkanie z mieszkańcami

Podobne spotkanie odbyło się dwa miesiące temu, ale wówczas kandydujący na urząd prezydenta Piotr Kuczera nie pojawił się na nim. Dzisiaj stanie twarzą w twarz z protestującymi mieszkańcami.

Radio 90: Boi się pan tego spotkania?

Piotr Kuczera: Nie, nie boję się mieszkańców. Bez przesady. Jest tak, że na etapie kampanii wyborczej miałem okazję ich spotykać w różnych sytuacjach. Oczywiście było tam dość nieszczęśliwe spotkanie w takiej atmosferze wiecu wyborczego, bardziej niż rzetelnej rozmowy. Myślę, że dzisiaj pokażemy swoje argumenty. Będziemy przekonywać mieszkańców do tego, że taka inwestycja jest potrzebny dla Rybnika bezpieczna. Panie redaktorze, są takie tematy, od których prezydent nie może uciekać.

Radio 90: Parę tygodni temu uciekł pana, a właściwie nie stawił się na spotkanie.

Piotr Kuczera: Powiedziałem, że wiec wyborczy mnie nie interesuje, ilość kandydatów do rady i na urząd prezydenta na tym spotkaniu była wyjątkowo wysoka. I to nie było absolutnie powodowane tym, że nagle ta inwestycja stała się dla nich tak ważna, bo po prostu były emocje polityczne i kampania.

Władze Rybnika są zdeterminowane by biogazownia w Niewiadomiu powstała. bo jak twierdzą urzędnicy, miastu grożą kary za niezagospodarowane odpady. Na najbliższej czwartkowej (23.05.) sesji Rady Miasta zwiększą o blisko 40 mln złotych kapitał miejskiej spółki Centrum Zielonej Energii. To pozwoli na zabezpieczenie wkładu własnego, w rozmowach z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, by uzyskać 100 mln dofinansowania do tej inwestycji.

Poranny gość Radia 90 podkreślił, że przeszkodą dla budowy nie będą szkody górnicze, niewykluczone, że mieszkańcy Niewiadomia będą mogli liczyć na rekompensatę.

Piotr Kuczera: To nie jest jakaś gigantyczna budowla przecież. Prawda jest też taka, że właśnie całe południe miasta, no to są tereny pogórnicze i też szkody górnicze w różnym natężeniu występują.

Radio 90: Na co mogą liczyć? Na jakie rekompensaty mieszkańcy Niewiadomia? Tańszy prąd, tańszy wywóz odpadów. Bierze pan to pod uwagę?

Piotr Kuczera: Jeżeli chodzi o kwestię kosztów opłat śmieciowych, ona musi być taka sama do całego miasta. Na pewno pewnym handicap em będzie to, że produkcja prądu, ciepła będzie mogła być używana na te najbliższe otoczenie. Być może to jest jakaś droga do szukania kompromisu, rozwiązań. Proszę też pamiętać, że to są miejsca pracy również w tego typu instalacjach.

Radio 90 będzie śledziło przebieg dzisiejszego spotkania w Niewiadomiu.

Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj