Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Blisko 80 miejsc przygotowanych dla Ukraińców w Wodzisławiu. Punkt informacyjny w magistracie

Facebook Twitter

"Jesteśmy przygotowani na najtrudniejszą sytuację, ale podejmować konkretne działania będziemy mogli w momencie wydania rządowych rozporządzeń" - powiedział dziś (25.02.) prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca. W głównym budynku magistratu uruchomiono punkt informacyjny dla ludności ukraińskiej. Od poniedziałku (28.02.) rozpocznie on swoją oficjalną działalność.

Rozmawialiśmy z prezydentem Wodzisławia Śląskiego Mieczysławem Kiecą:

Mieczysław Kieca: Urząd od rana jest już oznakowany. W języku ukraińskim na tle flagi ukraińskiej można znaleźć, gdzie do tego punktu można dojść ze wszystkich stron urzędu miasta. W punkcie tym udało nam się nawiązać współpracę z osobami pochodzenia ukraińskiego, którzy pracują w Wodzisławiu Śląskim i będą dla nas świadczyć usługę tłumaczy. Oczywiście ze względu na ich zobowiązania zawodowe nie mogą zapewnić tej usługi 24 godziny na dobę, ale mamy już zapewnioną usługę tłumaczy w związku z powyższym, jeżeli w przypadku udzielania informacji, wskazywania pomocy, informowania o tym, co możemy, będą zgłaszać się osoby, które nie posługują się językiem polskim, taka pomoc też zostanie już od poniedziałku w Wodzisławiu Śląskim udzielona.

Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego

Równocześnie w Wodzisławiu już zabezpieczono blisko 80 miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy:

Mieczysław Kieca: Ze względu na brak decyzji wojewody co do trybu postępowania, przyjęcia wskazanych lokalizacji, bo to jest bardzo ważna rzecz, to jest propozycja. Te decyzje muszą być przyjęte, ja dzisiaj nie będę państwu mógł, gdzie te lokalizacje się znajdują. Wykorzystujemy do tego w pierwszym momencie infrastrukturę, której właścicielem jest miasto Wodzisław Śląski. Natomiast do decyzji wojewody o przyjęciu listy tych miejsc, zatwierdzeniu i decyzji jak będą alokowane osoby narodowości ukraińskiej, które zarejestrują się w jednym z dziewięciu punktów recepcyjnych umieszczonych na granicy polsko-ukraińskiej, nie chcemy podawać jeszcze tej informacji, bo tu czekamy na wytyczne wojewody w tym zakresie.

Mieczysław Kieca mówi też o współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami:

Mieczysław Kieca: Miasto Wodzisław Śląski podpisało umowy z firmami gastronomicznymi na świadczenie usług gastronomicznych dla osób, które będziemy musieli podjąć taką opieką. Z firmami dostarczającymi leki, aby jeżeli będzie konieczność dostarczyć leki dla uchodźców przebywających na terenie miasta. Z firmami transportowymi, jeżeli chodzi o pomoc transportową, a także podjęliśmy decyzję o zakupie dodatkowych łóżek z pełnym wyposażeniem śpiworów, koców. Dziś do Wodzisławia Śląskiego trafi około 200 takich łóżek. Wodzisław Śląski na ten moment jest bardzo dobrze przygotowane w sytuacji, w której jeszcze nie dużo wiemy.

Na ten cel miasto przekazało 150 tysięcy złotych ze środków na zabezpieczenie magazynów obrony cywilnej.

Tymczasowe biuro obsługi dla ludności ukraińskiej: znajduje się ono w budynku Urzędu Miasta przy ulicy Bogumińskiej 4, w pokoju 100.

Czynne:

  • od pon do śr w godzinach od 7.30 – 17.00
  • czw: 7.30 – 19.00
  • pt: 7.30 – 15.00

W razie pytań informacje udzielane będą przez urzędników również pod nr tel. 32 45 90 479. Działa również specjalna wojewódzka infolinia dla Ukraińców (tel. 32 606 32 32).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022