Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Blisko tysiąc wykonawców na scenie Powiatowego Festiwalu Kultury w Wodzisławiu [FOTO]

Facebook Twitter

Blisko tysiąc wykonawców na scenie Powiatowego Festiwalu Kultury w Wodzisławiu. Za nami mały jubileusz, bo 5 edycja imprezy organizowanej przez Starostwo Powiatowe, w czasie której na scenie na wodzisławskim rynku prezentowały się zespoły taneczne i wokalne, ale też soliści na co dzień działający w ośrodkach kultury w 9 miastach i gminach powiatu.

Blisko tysiąc wykonawców na scenie Powiatowego Festiwalu Kultury w Wodzisławiu

Swoimi umiejętnościami popisywały się dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Nie brakowało też wystaw rękodzieła, stoisk z lokalnymi przysmakami, były też warsztaty:

Tatiana Pawlak: Jesteśmy z gminy Mszana. Mamy fajne warsztaty mozaiki dla dzieci. Robimy cudowne, kolorowe mozaiki ze szkiełek, koralików i różnych innych rzeczy.

Marcin Czyż: Stowarzyszenie ze Skrbeńska, to jest miejscowość w gminie Godów. Uczymy robić nasze śląskie nudle. Częstowaliśmy rosołem naszym, swojskim, z naszymi nudlami. Staramy się zaszczepić w młodzieży takie rzemiosło, jakiego uczyły nas nasze babcie.

Radio 90: Łatwo jest do nich dotrzeć z tą tradycją?

Marcin Czyż: Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo spotkaliśmy się z fajnym odbiorem. I coraz młodsze pokolenie dołącza do nas i ich szkolimy.

– dodaje Marcin Czyż i zaprasza na zajęcia w Skrbeńsku w poniedziałki i wtorki. Tradycji i rzemiosła uczą też koła gospodyń wiejskich.

W czasie Powiatowego Festiwalu Kultury prezentowały się „Fajne babeczki” z Podbucza:

Zyta Wrona: Przyjechaliśmy z szamponikami zrobionymi przez nas na warsztatach. Mamy babeczki, które Panie wykonały z produktów z projektu z Lasów Państwowych.

Radio 90: Bo Wy jesteście „Fajne Babeczki”.

Zyta Wrona: Babeczki z Podbucza. Jest nas ponad 30 osób i to my jesteśmy starsze babeczki, a są wszystkie fajne, takie młode. My jesteśmy tak ubrane na sportowo, współcześnie i bardzo lubimy się spotykać i tak przynajmniej dwa razy w miesiącu się spotykamy. W najbliższym czasie będziemy mieć warsztaty kulinarne – pieczenie kołacza – instruktarz i wypiek.

– mówi Zyta Wrona, sołtys Podbucza.

Warsztaty pieczenia kołocza już w najbliższą środę (31.05.) popołudniu. Na wodzisławskim rynku w czasie Powiatowego Festiwalu Kultury można było też spróbować przysmaków, jakie przywiozły ze sobą panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bukowa:

Aleksandra Cmok: Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowa przyjechało ze swojską nuglą – żółta za swojskich jajek, swojskie jajka, sprzedały się już pączki, oponki i prawie sprzedały się już placuszki z mięsem mielonym, czosnkiem i cebulą. Te placuszki to tak troszeczkę z ukraińskiego, bo akurat w kole mamy pana z Ukrainy, więc to był jego pomysł.

Radio 90: Nie mam wątpliwości, że o tej kulturze i tradycji warto mówić, bo też to pokazuje dzisiejszy dzień, że tych ludzi jest tutaj sporo, ale łatwo dotrzeć do młodszego pokolenia, są zainteresowani?

Aleksandra Cmok: Wydaje mi się, że młodzi są chętni do współpracy, są chętni właśnie do takich ponadpokoleniowych spotkań, aczkolwiek jak nie mają możliwości, to ich nie ma. Dlatego te wydarzenia, ten festyn to jest strzał w dziesiątkę

– mówi Aleksandra Cmok z KGW z Bukowa.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu była ekologia, dlatego oprócz ekobazaru, można było znaleźć tam tez wyjątkowe maskotki:

Róża Szczepka: To jest szyte wszystko z recyklingu, daje drugie życie jednym rzeczom i tworzę takie zwierzątka.

Radio 90: Z czego one powstają?

Róża Szczepka: Z materiałów ze sweterków, różnych firanek. To co zostało, to co niepotrzebne już to znowu jest w innej postaci przerobione

– mówi Róża Szczepka z Syryni.

Dodajmy, że w czasie tegorocznego festiwalu powiat wodzisławski podpisał umowę o odnowieniu współpracy z powiatem tczewskim, samorządy świętowały bowiem 10-lecie wspólnego działania.

Zobaczcie galerię zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj