Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bohater z Szerokiej na znaczku pocztowym

Facebook Twitter

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający Henryka Sławika. Jest bohaterem Trzech Narodów – polskiego, węgierskiego i żydowskiego, jednym z największych „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

Henryk Sławik urodził się 16 lipca 1894 roku w jednej z dzielnic Jastrzębia, Szerokiej, jako dziewiąte dziecko chłopskiej rodziny. Jest bohaterem Trzech Narodów – polskiego, węgierskiego i żydowskiego, jednym z największych „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

W 1944 roku został powieszony w niemieckim obozie zagłady Mauthausen- Gusen za wieloletnią, wzorową opiekę na Węgrzech nad tysiącami polskich uchodźców, za pomoc w przerzutach naszych żołnierzy z przyjaznych nam Węgier do tworzonej we Francji armii gen. Władysława Sikorskiego oraz za skuteczne ratowanie Żydów z Polski.

Henryk Sławik został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

Przypomnijmy, że w 2014 roku w Jastrzębiu-Zdroju przy kościele pw. Wszystkich Świętych odsłonięto tablicę upamiętniającą postać bohatera z Szerokiej. Natomiast w Warszawie i Budapeszcie znajdują się pomniki- ławeczki Henryka Sławika i Józefa Antalla.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022