Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Boją się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Od lat proszą o chodnik

Facebook Twitter

Mieszkańcy ulicy Brzozy w rybnickiej dzielnicy Kamień kolejny raz podnoszą temat drogi, którą ich dzieci chodzą do szkoły, a którą jeżdżą ciężkie pojazdy. Czy jest możliwe zrobienie chociaż małego chodnika? Tak, aby było bezpiecznie.

fot. MabelAmber/pixabay.com

Mówi jedna z naszych słuchaczek, Joanna:

Problem jest taki, że nie ma chodnika. Jeżdżą tą drogą autobusy, dzieci wracają ze szkoły, nie mają gdzie iść, musiałyby wskoczyć do rowu. Dziś pod moim domem jechał tir. Apelujemy, prosimy, na tej drodze już było kilka wypadków, na moich oczach było też potrącenie dziecka, także jest nam bardzo potrzebny ten chodnik. On nie musi być duży, wystarczy malutki, byle było bezpieczniej.

Co na władze Rybnika? Znamy temat i droga zostanie przebudowana – deklaruje Naczelnik Wydziału Dróg w rybnickim magistracie, Jacek Hawel:

Akurat jesteśmy w trakcie procedury projektowej, czyli decyzja co do przebudowy tego odcinka zapadła. Od kilku miesięcy trwają prace projektowe związane z ustaleniem, w jaki sposób można tą przestrzeń pasa drogowego, jaką miasto dysponuje, zagospodarować i w nią wkomponować układ drogowy. To jest również zabezpieczenie w formie kanalizacji deszczowej, która musi tam zostać wykonana, ponieważ przydrożne rowy po lewej i prawej stronie, chcąc wykonać chodnik, one muszę zniknąć.

Projekt ma być gotowy w połowie przyszłego roku, wtedy też będzie wiadomo ile będzie kosztować przebudowa ponad kilometrowego odcinka drogi. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca planowana jest budowa chodnika z jednej strony ulicy. Kiedy mogą ruszyć prace?

Trudno tu mówić, to wszystko będzie zależało od tego, na jakim poziomie kwotowym zamknie się dokumentacja projektowa, jeżeli chodzi o wartość wykonawczą. Z reguły duże inwestycje, a ta będzie z pewnością niezbyt tania, będziemy dzielić etapami, podobnie jak ulica Rudzka. One ze względu na swoją wartość inwestycyjną muszą siłą rzeczy być dzielone i niewykluczone, że również w tym przypadku, jeżeli wartość już na etapie sporządzania dokumentacji będzie wysoka, będziemy również myśleli o podziale.

Zatem mieszkańcom ulicy Brzozy w Rybniku-Kamieniu pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Być może w przyszłym roku ruszy przebudowa drogi, przy której mieszkają.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2020