Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bolesław Piecha: ”3 miliardy złotych popłynie do Rybnika”

Facebook Twitter

3 miliardy złotych w ciągu najbliższych 6 lat ma wpłynąć do rybnickiego budżetu. Zapowiedział to w piątek (30.04.) poseł Prawa i Sprawiedliwości, Bolesław Piecha. Półtora miliarda ma zasilić kasę powiatu rybnickiego.

We wtorek (4.05.) w Sejmie ma być debata i głosowanie nad krajowymi zasobami własnymi. To część Europejskiego Planu Odbudowy. W sumie dla Śląska ma zostać przekazanych ponad 90 miliardów złotych:

Bolesław Piecha: Przede wszystkim niedokończoną drogę Pszczyna-Racibórz, ta część rybnicka jest wykonana ale nie do końca. Mamy koleje, łącznie z tą, która też wzbudza wiele kontrowersji, która ma łączyć lotnisko w Pyrzowicach i lotnisko centralne przez Żory do aglomeracji i później na lotnisko. Dla nas to również szpital, infrastruktura i pieniądze, to również kwestia przedszkoli, szkół i różnego rodzaju infrastruktury społecznej. Samorządy będą w tym uczestniczyć, nie da się wydać pieniędzy dla Polaków bez współdziałania z samorządami, bo to one mają dokładne plany tej drogi i innych koniecznych inwestycji, które trzeba zrobić.

W ramach Europejskiego Planu Odbudowy do Polski w latach 2021-2027 ma trafić 270 miliardów złotych. Dodajmy, że z kolei z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Śląsk, ale także do województwa dolnośląskiego, małopolskiego, lubleskiego czy łódzkiego trafić ma 16 miliardów złotych na przekształcenie gospodarki do tej pory opartej na węglu w gospodarkę zieloną.

Te pieniądze są nam potrzebne

– dodaje senator:

Wojciech Piecha: Zawarte zostało porozumienie rządu ze stroną społeczną dotyczącą transformacji tego górnictwa węgla energetycznego. Beneficjentami tej umowy będą górnicy, którzy w tej chwili pracują na kopalniach, gwarantuje się im zatrudnienie aż do ukończenia prac, czyli do emerytury. Część tych osób będzie mogła skorzystać z urlopów górniczych lub będzie mogła skorzystać z jednorazowych odpraw, które będą wynosiły około 120 tysięcy złotych. My tu mamy kopalnie, Unia Europejska odchodzi od węgla zdecydowanie i my na te trendy nie mamy wpływu.

Porozumienie rządu ze stroną społeczną dotycząca transformacji górniczej jest parafowane, za 2-3 tygodnie umowa powinna zostać podpisana.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj