Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Bomba ekologiczna dla mieszkańców Rydułtów. Hałda Szarlota zostanie częściowo rozebrana

Facebook Twitter

Smog zatruwa nam życie i to dosłownie. Teraz szykuje się kolejna bomba ekologiczna dla mieszkańców regionu, zwłaszcza dla tych z Rydułtów. Mowa o hałdzie Szarlota.

fot. Karol Pawlas

Znajdujące się w Rydułtowach jedno z największych sztucznych wzniesień w Europie ma zostać częściowo rozebrane. Zniknie około 10 procent hałdy.

Dla mieszkańców ulicy Narutowicza oznacza to powrót koszmaru sprzed kilkunastu lat, kiedy także wywożono tamtędy kamień. Do dziś pamiętają ogromne ilości pyłu, który pokrywał ich posesje.

Tym razem marszałek województwa śląskiego przychylił się do prośby Polskiej Grupy Górniczej, która wystąpiła z wnioskiem o rozbiórkę 3 milionów ton hałdy. Powód? Tak zwane „zapożarowanie hałdy”.

Zabrany stamtąd kamień ma być wygaszany i wywożony. Cała operacja może jednak być bardzo uciążliwa i spowodować powstanie dodatkowego zapylenia okolic Rydułtów, Radlina i Rybnika. Obciążone będą także drogi w regionie.

Dodajmy, że na razie nie wiadomo kiedy miałaby ruszyć rozbiórka hałdy.

Całą sytuacją są zaniepokojone władze Rydułtów, które na jutro zwołały konferencję prasową w tej sprawie. Do tego tematu będziemy w Radiu 90 wracać.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj