Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Borsuk z Raciborza. Mamy go na filmie! [WIDEO]

Facebook Twitter

"Borsuki to bardzo tajemnicze stworzenia"- słyszymy od leśników z lasów raciborskich. Wiadomo, że te zwierzęta żyją na tym terenie, ale nie wiadomo ile dokładnie ich jest.

fot.pixabay.com

Nora borsuka to jedna z atrakcji w czasie zwiedzania Arboretum Bramy Morawskiej. Mówiła o niej dyrektorka arboretum:

Elżbieta Skrzymowska: Dzieci bardzo lubią kiedy odwiedzamy norę borsuka, bo mamy tu borsuki, to też jest zawsze zaskakujące jaka to jest duża i rozległa konstrukcja.

Radio 90: A borsuki wychodzą? Pokazują się?

Elżbieta Skrzymowska: Tak, ale w nocy. Mamy nagrane na foto-pułapkę, wiemy, że są to borsuki, jednak to są zwierzęta o aktywności wieczorno- nocnej.

Mamy dla Was film z borsukiem w roli głównej:

Borsuki są często mylone z bobrami, jak słyszymy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie w lasach w naszym regionie borsuki żyją, jednak nie wiadomo do końca jak liczna jest ich populacja:

Drapieżniki z rodziny łasicowatych, z charakterystycznymi biało-czarnymi pręgami na głowie, prowadzą nocny tryb życia. Są dyskretne, dnie spędzają w norach, wychodzą po zmroku. Lubią tereny wilgotne, lasy mieszane, głównie liściaste.

Borsuk na Zamku Piastowskim

W 2010 roku na zamku w Raciborzu otwarto wystawę, której borsuk był jednym z bohaterów. „Śląskie Sherwood” nawiązywała do legendarnego księcia Raciborka i jego wielkiej pasji- polowań. Wystawa Gospodarka Leśna i Łowiecka została zorganizowana dzięki współpracy z Lasami Państwowymi – Nadleśnictwem Rudy Raciborskie, można było tam zobaczyć zwierzęta – sarnę, lisa, bobra, kuny, jenota, zająca, bażanta, kaczkę krzyżówkę i właśnie borsuka.

Borsuki mieszkają w regionie

Dowód mieliśmy niedawno w Wiśle, mieszkanka kurortu wezwała służby w rejon potoku w Łabajowie. Kobieta, która rozmawiała z dyżurnym wiślańskiej policji przekazała, że słyszy odgłosy podobne do płaczu dziecka. Okazało się jednak, że był to mały borsuk, który najprawdopodobniej stracił matkę. W mediach społecznościowych sporo podziękowań od mieszkańców dla służb mundurowych za sprawną akcję, empatię, ale także dla czujnej mieszkanki Wisły, która nie była obojętna na wołanie uwięzionego borsuka, który ostatecznie trafił do Leśnego Pogotowia w Mikołowie.

fot. ośrodek „Mysikrólik”

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024