Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bracia Szafrankowie znów w Rybniku!

Facebook Twitter

Rzeźba przedstawiająca wybitnych muzyków i pedagogów - Karola i Antoniego Szafranków stanęła na skwerze u zbiegu ulic: Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki (naprzeciwko dworca kolejowego). Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa, bo w miejscu dzisiejszego Sądu Okręgowego, przez wiele lat mieściła się siedziba placówki, której założycielami byli właśnie bracia Szafrankowie.

Fot. rybnik.eu

Symbolicznego odsłonięcia pomnika słynnych braci dokonali ich wychowankowie, dziś światowej sławy pianiści – Lidia Grychtołówna i Piotr Paleczny. Uroczystość odbyła się w obecności uczniów i pedagogów rybnickiej Szkoły Muzycznej. Odsłonięcie pomnika zbiega się w czasie z obchodzonym właśnie jubileuszem 85-lecia istnienia szkoły Szafranków.

Jestem szczęśliwy, że dożyłem tego momentu. To wielki dzień dla nas wszystkich, dla mnie osobiście również. Jestem dumny z Rybnika, że tyle wniósł do kultury muzycznej – mówił podczas uroczystości wzruszony Piotr Paleczny.

Wspomnienia są wspomnieniami, zatrzymujemy się w takich punktach jak rocznice, jubileusze i tak dalej, a potem zapominamy. Natomiast pomniki przemawiają. Codziennie. Pomnik jest drogowskazem ku przyszłości – mówił Bogdan Gola, wychowanek szkoły Szafranków, dziś znany chórmistrz i dyrygent Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023