Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Brak miejsc parkingowych to poważny problem. Jak go rozwiązać?

Facebook Twitter

W tej chwili brakuje już blisko półtora tysiąca miejsc parkingowych. Ta liczba z każdym rokiem będzie rosła. To wyliczenia raciborskich urzędników, którzy wspólnie z przedstawicielami czeskiej Poruby, dzielnicy Ostrawy, szukają najlepszych rozwiązań, by zapewnić kierowcom dogodne możliwości parkingowe.

Przypomnijmy: to projekt w dużej części finansowany ze środków unijnych i budżetu państwa, realizowany od ubiegłego roku.

U nas ten problem dotyczy szczególnie osiedli mieszkaniowych, typu Żorska, osiedle Hetmańskie, czy chociażby Ostróg, gdzie rzeczywiście inwestycje lat 80. też wtedy nie przewidywały takiej ilości miejsc parkingowych. Bo w samym centrum miasta, według wstępnych ocen firmy, która przygotowuje nam to studium parkingowe, to sytuacja nie jest taka zła. Oczywiście istnieją też pewne problemy z parkowaniem, stąd funkcjonuje strefa płatnego parkowania, czy strefa ograniczonego parkowania, ale to jest normalna charakterystyka miast w Polsce i Europie, natomiast u nas główne problemy są podobne do tych, jakie istnieją w Ostrawie-Porubie, a mianowicie dotyczą osiedli mieszkaniowych.

– mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. W Porubie powstały dwa parkingi wielopoziomowe i Czesi są zadowoleni z tego, jak one funkcjonują. To projekty zgodne z zasadami ochrony środowiska:

Czas pokazuje, że jest potrzebne coś zrobić z ruchem. My wiemy, że jedziemy z miejsca A do miejsca B, natomiast już nie wiemy, gdzie będzie parking w tych miejscach. Dlatego jest ten wspólny interes obu miast. Każde miasto ma swoją specyfikę. Ostrawa-Poruba to jest miasto młode, natomiast Racibórz jest nieco starszy, ale wzajemnie zrobimy wspólną analizę i wspólną metodologię i jestem ciekawy, jakie będą tego wyniki.

– twierdzi Waclav Lastuvka, konsultant z Euroregionu Śląsk Cieszyński. Bo efektem końcowym ma być opracowanie wspólnej koncepcji budowy parkingów, choć niekoniecznie takich samych po polskiej i czeskiej stronie:

Poruba sygnalizuje możliwość budowania takich parkingów wielopoziomowych. Nie wiem, na ile te parkingi przyjęłyby się w Raciborzu, bo to są jednak dość kosztowne rozwiązania. Nie wiem, na ile nasi mieszkańcy są gotowi płacić za postój na tego typu parkingach. Będziemy to rozważać i oczywiście efektem końcowym będzie przygotowanie wspólnej dokumentacji i projektu twardego do perspektywy 2014-2020 na budowę konkretnych parkingów.

– dodaje Mirosław Lenk. Nie czekając na studium parkingowe, już teraz w Raciborzu budowane są kolejne parkingi, kilkadziesiąt miejsc powstaje przy ulicy Książęcej, a także między ulicami Lwowską, Ogrodową i Opawską.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021