Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Brakuje psychiatrów dla dzieci i młodzieży. Rok oczekiwania na wizytę. Wielki problem nie tylko w Rybniku

Facebook Twitter

"W Rybniku brakuje psychiatrów dla dzieci i młodzieży, na prywatną wizytę u psychiatry dziecięcego czekamy nawet rok" - przyznała w porannej rozmowie w Radio 90 psycholog Mariola Kujańska.

brakuje psychiatrów
Psycholog Mariola Kujańska r90

O poranku rozmawialiśmy o dramatycznym wzroście prób samobójczych wśród młodych ludzi. Obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku przebywa pięciu nastolatków. Najmłodsza dziewczynka ma 12 lat. Tymczasem dostanie się w Rybniku do psychiatry dziecięcego, graniczy z cudem:

Radio 90:Jak długo czekamy na pomoc psychiatry?

Mariola Kujańska: Niestety, w tym obszarze mamy dużo trudności. Tak naprawdę to w Rybniku nie mamy psychiatry, do którego możemy przyjść z dnia na dzień. A bardzo często taka pomoc byłaby potrzebna. T, czego się dowiaduje od rodziców, ale też od samych lekarzy, to bywa, że termin do lekarza psychiatry specjalisty dzieci i młodzieży to jest grudzień tego roku. Mówimy o wizycie prywatnej, w ramach NFZ nie ma w Rybniku psychiatry.

Radio 90: Powinna być?

Mariola Kujańska: Myślę, że powinna być.

Dlaczego dzieci chcą odebrać sobie życie?

Przyczyn jest wiele. To pokłosie życia w pandemii, kiedy żyliśmy i pracowaliśmy w izolacji. Młodzi ludzie nie znajdują sposobów, by poradzić sobie ze swoimi problemami

– mówiła w Radio 90 psycholog Mariola Kujańska.

Mariola Kujańska: Kiedy dzieci i młodzież mają taki pomysł, żeby odebrać sobie życie, to bardzo często jest taki impuls, bo już „nie daje rady”. Mam poczucie dużego osamotnienia, nie potrafię się z nikim skomunikować. Chciałabym to powiedzieć swoim rodzicom, ale nie potrafię. Ośmieszanie przez rówieśników, niska samoocena – oczywiście – to jest uwikłanie się w nałogi. Popadanie przez młodzież w długi.

Radio 90: Ale obserwując ten świat przez pryzmat smartfonów, chcemy wyglądać tak jak ci, których obserwujemy.

Mariola Kujańska: Tak, to niewątpliwie jest taką też przyczyną. To jest też trudność w orientacji seksualnej u młodych ludzi, bo takich prób samobójczych tez mamy sporo.

Co nas powinno zaniepokoić w zachowaniu naszego dziecka?

Mariola Kujańska: Proszę być uważnym rodzicem, rozmawiać ze swoim dzieckiem, ale mądrze. Niektóre dzieci mają poczucie, że stawiane są zbyt duże wymagania przed nimi i to też jest duży problem. Powinniśmy zwracać uwagę na to, czy moje dziecko nie zamyka się w czterech ścianach. Trzeba zwrócić uwagę, czy to moje dziecko nie jest bardziej agresywne, bo depresja to nie tylko zamykanie się w sobie, ale i wzrost agresji. To jest obserwacja, czy to moje dziecko więcej je, czy mniej je, bo do tego również mamy i zaburzenia odżywiania, które w konsekwencji prowadzą do próby samobójczej. Bo nie wyglądam tak pięknie, jak te wszystkie dziewczyny w internecie.

Dane w całym kraju pokazują wzrost prób samobójczych o 150 procent w stosunku do roku 2021. W ubiegłym roku zarejestrowano 2031 prób samobójczych, udanych było aż 150.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z psycholog Mariolą Kujańską do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj