Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych: „Dzięki nowoczesnym pracowniom uczeń jest lepiej przygotowany do zawodu”

Facebook Twitter

Dzięki nowoczesnym pracowniom uczeń jest lepiej przygotowany do zawodu - mówią zgodnie wszyscy ci, którzy w Rybniku byli świadkami otwarcia Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych.

Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych
Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych fot. Radio 90

Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych – nowoczesne pracownie dla młodzieży

Powstało ono w Zespole Szkół Technicznych. Na jej potrzeby stworzono 10 nowoczesnych pracowni.

Mówi Piotr Tokarz dyrektor szkoły:

Piotr Tokarz: Są to całkowicie nowe pracownie w dwóch budynkach. W budynku głównym szkoły mamy 4 pracownie oraz 6 pracowni w budynku warsztatów. Całkowicie nowoczesne, nowe, odnowione, łącznie z budowlanką. Mamy pracownie robotyki, pracownie VR, pracownie napędów, gdzie są zakupione wszystkie silniki obecnie produkowane. Mamy 99 stanowisk w samej pracowni napędów. Nowoczesna stacja związana z odmetanowywianiem, stacja związana z górnictwem. Cała dyspozytornia górnicza. Sterowanie zdalne, pracownia PLC, pracownia rysunku, elektrohydrauliki, elektropneumatyki.

Piotr Tokarz fot. Radio 90

Uczniowie drugiej klasy o specjalności robotyka w rozmowie z naszym reporterem Arkadiuszem Żabką nie mają wątpliwości, że nowoczesne pracownie to ciekawsza nauka:

fot. Radio 90

Łukasz Lip nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZST przyznaje, że takie pracownie są idealne do kształcenia zawodowego.

Łukasz Lip: Te pracownie im lepiej wyposażone, im więcej mają tych rzeczy, które mogą się znaleźć w tym zakładzie pracy, tym lepiej. Ten uczeń jest dużo lepiej przygotowany. Cieszymy się z tego. Ja to zawsze porównuję do sportu, bo co innego nauczyć się z książki, jak strzelać gola czy wykonać serwis w siatkówce, a co innego go zrobić w rzeczywistości. Tutaj właśnie pracownie są idealnym elementem do kształcenia zawodowego, ponieważ właśnie my łączymy teorię z praktyką i to, co żeśmy teoretycznie zrobili, możemy potwierdzić sobie w praktyce.

Łukasz Lip fot. Radio 90

Starania o powstanie Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych w Rybniku trwało kilka lat. Za lokalizacją lobbował między innymi Andrzej Sączek rybnicki radny, były dyrektor wsparcia z Polskiej Grupy Górniczej.

Andrzej Sączek: Tyle lat pracy nad tym projektem, też zaangażowania, bo nie było pewne, że akurat Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych powstanie. Była propozycja, że powstanie w KGHM-ie. Udało się lobbować, żeby Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych dla kopalń węgla kamiennego powstało dodatkowo oprócz miedziowego. Więc jak już była wola ze strony Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, ówczesnych rządów, wtedy robiliśmy wszystko, żeby powstało to w Rybniku.

Andrzej Sączek fot. Radio 90

Główny Instytut Górnictwa od początku współtworzył powstanie Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych w Rybniku. Nowoczesne kadry cały czas są potrzebne mówi Szymon Łagusz z GIG.

Szymon Łagosz: To będzie jedyne w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych, jedyne dla branży. Dlatego tym bardziej jesteśmy zaszczyceni tym, że w tym projekcie bierzemy udział i że możemy wspierać tę inicjatywę. Jeżeli rzeczywiście górnictwo będzie likwidowane zgodnie z tymi planami ogłoszonym przez ministerstwo, to przez najbliższe kilkanaście, kilkadziesiąt lat dalej będą potrzebne kadry. Bo tymi załogami, które teraz pracują w kopalniach, nie dojedziemy do 2049 roku.

Szymon Łagusz fot. Radio 90

Powstanie Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych jest uzasadnione

– podkreśla socjolog dr Andrzej Górny, powołując się na przeprowadzone badania.

Andrzej Górny: Kwestie dotyczące branży górniczej są z reguły dosyć jednostronnie przedstawione w mediach. Jako właśnie taki sektor, może nawet i schyłkowy. Tymczasem tutaj myślę, że to jest obraz w dużej mierze zafałszowany, że z całą pewnością zmienia się specyfika sektora górniczego. Górnictwo się zmienia i wymaga po prostu innych kompetencji, innych kwalifikacji, innych pracowników albo pracowników o innym kapitale. Stąd właśnie tego typu instytucje się doskonale wpisują w to zapotrzebowanie.

Andrzej Górny fot. Radio 90

Dodajmy, że Miasto Rybnik na powstanie Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych pozyskało dofinansowanie w wysokości 11 milionów złotych ze środków unijnych Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj