Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Brawo! Chór mieszany Jadwiga z międzynarodową nagrodą

Facebook Twitter

Chór mieszany Jadwiga pochodzi z Radlina II, istnieje od 115 lat. To nie pierwszy, znaczący sukces chóru.

Chór mieszany Jadwiga
Fot. materiały nadesłane

Chór mieszany Jadwiga z międzynarodową nagrodą Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr im. Stanisława Moniuszki. To najwyższe odznaczenie, jakie chór czy orkiestra może otrzymać. Nagroda została wręczona podczas Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej „Trojok Śląski” w Stonawie. A chór mieszany Jadwiga pochodzi z Radlina II, istnieje od 115 lat. Z tej okazji w Wodzisławskim Centrum Kultury w październiku planowany jest uroczysty koncert.

Nagroda przyznawana jest za wybitne zasługi dla społecznego ruchu muzycznego i dokonania w budowaniu trwałych wartości etycznych, których źródłem jest piękno pieśni i tradycji muzykowania na Śląsku. Wydarzenie jest organizowane przez Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej. Impreza odbyła się Stonawie. Chór Jadwiga wystąpił razem z chórami Lira z Darkowa, Lutnia z Chorzowa, Gwiazda z Chorzowa, Jutrzenka z Ornontowic, Melodia z Nawsia oraz Polonia Harmonia z Piekar Śląskich. W programie imprezy znalazł się uroczysty przemarsz od domu PZKO w Stonawie, uroczysta msza święta, złożenie kwiatów na mogile żołnierzy polskich poległych w 1919 r., koncert połączonych chórów, koncert pieśni sakralnych w Suchej Górnej w kościele św. Józefa oraz koncert pieśni sakralnych w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie.

Chór mieszany Jadwiga pochodzi z Wodzisławia Śląskiego – Radlina II. Głównym dyrygentem jest Ryszard Ucher, drugim Donata Miłowska. Grupa ma 115-letnią tradycję. Czas narodzin chóru zbiega się z czasem ponownego uzyskiwania niepodległości przez Polskę. Dla narodu polskiego wszelkie inicjatywy, które miały na celu krzewienie polskości były bardzo ważne, a taką inicjatywą było m.in. tworzenie towarzystw śpiewaczych. Chór krzewił pieśnią słowo i kulturę polską uczestnicząc w corocznych zjazdach śpiewaczych. Pierwszym prezesem po II wojnie światowej został Augustyn Brachmański a zaraz po nim ś.p. Paweł Kowol, który pełnił tę funkcję przez 50 lat. Od 1998 r. patronat nad chórem sprawował Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego. Obecnie zespół tworzy pod skrzydłami ARA, czyli Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Wodzisławskim Centrum Kultury.

W 2024 roku Chór Jadwiga obchodzi Jubileusz 115-lecia pracy twórczej.

Fot. materiały nadesłane

Fot. materiały nadesłane

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024